Imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Maksyma

Wydarzenia:

Pod oknem

 fot. Łukasz Kaczyński Kwesta na Rakowicach.

Odwiedziny grobów bliskich to nie tylko moment zadumy i refleksji nad życiem czy wspomnienie tych, którzy już odeszli. Na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie w okresie Wszystkich Świętych trwają także różne kwesty.

Jak co roku, 1 i 2 listopada, na Rakowicach aktorzy, muzycy i samorządowcy uczestniczą w kweście, podczas której zbierane są fundusze na odnowę zabytkowych pomników i nagrobków. W tym roku kwestują m.in. Anna Dymna, znana aktorka czy Marta Witosławska, projektantka sarkofagu Lecha i Marii Kaczyńskich na Wawelu.

"To moja siódma zbiórka. To dla mnie tradycja i obowiązek. Sądzę, że odnawiając te niszczejące nagrobki upamiętniamy osoby, które budowały naszą historią i tą ogólnopolską i tą lokalną. Cmentarz to pomnik historii, a jego wygląd świadczy o nas i o naszej przyszłości" - powiedziała Witosławska.

Krakowianie chętnie wspierają te działania Obywatelskiego Komitetu Ratowania Krakowa. Dzięki hojności ofiarodawców przez ponad 30 lat udało się odnowić ponad 500 nagrobków.

„Cześć z nich wymaga jednak ponownego remontu, gdyż materiały stosowane dawniej były gorsze niż te używane obecnie. Z racji tego, że Cmentarz Rakowicki jest kamienną księgą pamiątkową każdy z nas powinien dorzucić się do zachowania jej w jak najlepszym stanie” – podsumował Mikołaj Kornecki z Komitetu.

Oprócz zbiórki na renowację nagrobków odbywają się również kwesty na odnowienie Cmentarza Łyczakowskiego we Lwowie czy  na harcerskie cele statutowe w ramach akcji „Chorągiewka”.

„Zbieramy środki na zadania, które realizujemy przez cały rok. Na dofinansowanie obozu letniego czy na zakup niezbędnego sprzętu” – opisała Zosia z 31. Krakowskiej Drużyny Harcerek "Agricola", która wspólnie z koleżanką za datki ofiaruje młodszym i starszym chorągiewki - można je umieścić na grobach najbliższych.

Ponadto na Cmentarzu Rakowickim w tym roku można spotkać kwestujących z Fundacji Oddział Kawalerii Ochotników im. 4. Pułku Ułanów Zaniemeńskich. „Zbieramy pieniądze, by odnowić grób jednego z ułanów naszego pułku, a także aby poświęcić sztandar naszej fundacji. Pamięć o ułanach jest ważna w świetle historii Polski - patriotyczne czyny dawnych żołnierzy mogą być dla nas dobrym świadectwem” – opisał cel akcji kwestujący Wojciech Fuliński.

Poza odwiedzinami mogił bliskich krakowianie i przyjezdni nawiedzają na Cmentarzu Rakowickm także osoby znane i wybitne. Na wielu pomnikach w Alei Zasłużonych płoną dziesiątki zniczy, m. in. przy grobie Jana Matejko, Marka Grechuty, Marka Nawary czy Janusza Kurtyki. Setki zniczy uczciły pamięć rodziców św. Jana Pawła II, Emilii i Karola, oraz jego brata Edmunda, którzy także pochowani są na Cmentarzu Rakowickim.

Cmentarz Rakowicki został otwarty w 1803 r. - jest jedną z najstarszych nekropolii Krakowa. Od 1981 r. Obywatelski Komitet Ratowania Krakowa poprzez prowadzoną kwestę gromadzi fundusze na renowację zabytkowych grobowców.

Oceń treść:
Źródło:
  1. Najstarszy cmentarz w Krakowie, to Stary Cmentarz Podgórski, założony zaraz po powstaniu miasta Podgórza czyli po 1784 roku, nie ma dokładnej daty, natomiast na pewno istniał w latach 1790, kilkanaście lat wcześniej niż Rakowicki.

;