Imieniny: Marka, Elzbiety

Wydarzenia: Dzień Ewakuacji

Prasa

Kwietniowe „W drodze” o życiu ze stratą

miesięcznik w drodze fot. W drodze 4/2020

Drodzy Czytelnicy, przygotowaliśmy dla Was kolejny numer miesięcznika „W drodze”. Niestety, w tym miesiącu, ze względu na szalejącą w Polsce i w Europie epidemię, nie będziemy mogli się spotkać z Wami jak zawsze przed dominikańskimi kościołami. Bardzo żałujemy, gdyż dzięki autorom, którzy napisali teksty do tego numeru i dzięki rozmówcom, którzy udzielili nam wywiadów udało nam się zrobić świetny numer! Chcielibyśmy, żeby dotarł do Waszych rąk, dlatego jeśli chcecie, możemy go do Was wysłać. I z pewnością nie będziecie tego żałowali, bo naprawdę jest co czytać.

 

Piszemy między innymi o tym, jak rozstać się z dorosłymi dziećmi, które wyprowadzają się z domu. Sama mam dwóch dorosłych synów i wiem, że lada moment wyfruną z gniazda. Jak to będzie? Jak sobie poradzić z tym, że w domu zrobi się ciszej. – Będzie bolało – uprzedza lojalnie psychoterapeuta prof. Bogdan de Barbaro. Ale, jak mówi, jest to czas radosnego przyglądania się dorosłemu życiu naszych dzieci, podglądania jak rozwijają skrzydła i mądrego wspierania ich na odległość. I czekania aż na świecie pojawią się upragnione wnuki. Jak dobrze poukładać relacje z dorosłymi dziećmi? Przeczytajcie koniecznie.

 

Życie ze stratą

Epidemia, z którą walczy w tej chwili cały świat budzi przede wszystkim obawy o nasze zdrowie i życie. Ale jej skutki będziemy odczuwali bardzo długo. Być może niektórzy z nas stracą pracę i będą musieli szukać nowej. Jak sobie poradzić, gdy niespodziewanie dostaniemy wypowiedzenie do ręki? Co robić, gdy strach o zapewnieni bytu rodzinie paraliżuje nas i odbiera chęci, by zaczynać coś od nowa? Rozmawiałam o tym z trzema osobami, które w ostatnim czasie straciły pracę. Każda z nich inaczej to przeżywała, każda inaczej sobie poradziła. Jak mówią psychologowie, utrata pracy jest jednym z najbardziej stresujących wydarzeń w naszym życiu, ale zapewniają też, że może to być czas uważnego przyglądania się sobie i szansa na coś zupełnie nowego.

Poruszy Was też z pewnością wzruszająca historia Jacka Horeba, który w dzieciństwie rozstał się ze swoją mamą. Zniknęła z jego życia na wiele lat. Odnalazł ją, gdy był już dorosły. Co stracił on? I co straciła ona? Dwa życia, osobne wspomnienia, które teraz, po latach, próbują zlepić w jedno.

Koniecznie muszę Państwu polecić też rozmowę z jedynym polskim trapistą na świecie – Michałem Zioło. Gościliśmy go już na naszych łamach, ale spotkanie z nim to zawsze wielka przygoda i prawdziwe rekolekcje. Tym razem rozmawiamy o stracie w naszych relacjach z Panem Bogiem. Chcielibyśmy, żeby wiara była zawsze zyskiem i bliskością z Nim. Tymczasem musimy się przygotować również na to, że jeśli uczciwie potraktujemy naszą wiarę i naprawdę będziemy chcieli iść za Jezusem, to czasami będzie nam po prostu ciężko.

 

Symbol upolityczniony

Co jakiś czas jesteśmy świadkami dyskusji na temat obecności krzyża w przestrzeni publicznej. Zastanawiamy się, czy krzyż powinien wisieć w szkołach, szpitalach, sejmie. Co ciekawe, podział przebiega nie tylko między wierzącymi i niewierzącymi – wątpliwości co do obecności krzyża w instytucjach publicznych mają też niejednokrotnie osoby chodzące do kościoła i przyznające się do Jezusa. Co o tym myśleć? Niezwykle ciekawie piszą o tym jezuita o. Dariusz Kowalczyk i socjolog Michał Łuczewski.

Polecam Państwu też wyśmienite teksty naszych felietonistów. Czytając je na przemian wzruszałam się do łez i płakałam ze śmiechu. A przy tym, jakie to doskonałe pióra! Nie będę nic mówiła. Przeczytajcie sami.

Koniecznie też zajrzyjcie do recenzji filmu i książki – choć tym razem nie są to łatwe propozycje. Ale naprawdę godne polecenia. Filmu jeszcze nie oglądałam, ale książka tak mnie wciągnęła, że nie mogłam się od niej oderwać.

A na tych, którzy śledzą nasz cykl biblijny czeka doskonały tekst Danuty Piekarz, która tym razem opowie nam o wieży Babel. Dlaczego właściwe Bóg ukarał budowniczych i pomieszał im języki? Przecież zgodnie pracowali, byli razem, nie kłócili się. Co więc takiego nie spodobało się Bogu?

 

Na początku był wirus

No i na koniec mądra, odpowiedzialna i rzetelna rozmowa z prof. Jackiem Wysockim, specjalistą chorób zakaźnych, który wyjaśnia, jak żyć z wirusem, który tak bardzo zmienił nasze życie i, co więcej, już zostanie między nami. Ta rozmowa otwiera kwietniowy numer i właściwe powinnam o niej wspomnieć już na samym początku. Bo przecież epidemia to najważniejszy temat, którym żyjemy od kilku tygodni. Wszystko inne zeszło na dalszy plan. Zatrzymaliśmy się, choć wydawało się, że świat zatrzymać się nie może. I każdy z nas coś stracił. Ten numer jest właśnie o tym. O życiu ze stratą.

Drodzy Czytelnicy, jak wspomniałam na początku, nie będzie nas w tym miesiącu przed kościołami, ale czekamy na sygnał z Waszej strony – wystarczy zamówić wydanie papierowe na wdrodze.pl  

 

Klikaj i czytaj

Kwietniowy numer w wersji papierowej udostępniamy wyjątkowo w przedsprzedaży z wysyłką od 27 marca. Natomiast od 1 kwietnia będzie dostępny: w wersji papierowej w czynnych salonach prasowych, w wersji elektronicznej m.in. w Kindle Store, iTunes na wdrodze.pl. Zamawiajcie - czekamy!

Oceń treść:
Źródło:
;