Imieniny: Tomasza, Maurycego, Joachima

Wydarzenia: Światowy Dzień Bez Samochodu

Wspomnienia

Lampiony „beatyfikacyjnej iskry miłosierdzia”

Lampiony "beatyfikacyjnej iskry miłosierdzia" zostaną przekazane 30 kwietnia na pl. Piłsudskiego w Warszawie. Otrzyma je kilkanaście instytucji, prezydent RP i prezydent Warszawy.

 

Akcja przekazywania lampionów ma ogólnopolski charakter. Pojawią się one w 25 dużych miastach podczas czuwań i mszy 30 kwietnia, 1 maja, bądź później, w czasie nabożeństw dziękczynnych za wyniesienie Jana Pawła II na ołtarze. Ich punktem kulminacyjnym będzie przekazanie "ognia z Łagiewnik" władzom państwowym i lokalnym, ale też różnym placówkom np. przytułkom dla bezdomnych, więzieniom czy szpitalom. Lampion ma także trafić do Watykanu.

Akcję zorganizowała Fundacja "Dzieło Nowego Tysiąclecia". Przygotowano 160 lampionów, na których widnieje wizerunek Jezusa Miłosiernego, św. s. Faustyny, beatyfikacyjny portret Jana Pawła II oraz napis „beatyfikacyjna iskra miłosierdzia”, przypominający okazję, z jakiej przygotowano lampiony.

Inspiracją dla studentów-stypendystów Fundacji do zainicjowania akcji przekazywania lampionów była papieska homilia z 2002 r. podczas konsekracji sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach.

W Warszawie lampiony zostaną przekazane podczas wieczornego czuwania na pl. Piłsudskiego 30 kwietnia. Modlitewne spotkanie rozpocznie się o godz. 20.30. W programie jest modlitwa, słuchanie fragmentów archiwalnych nagrań homilii Jana Pawła II, Koronka do Miłosierdzia Bożego i uroczysta procesja ze ogniem przywiezionym z sanktuarium w Łagiewnikach, od którego zapalane będą lampiony. Otrzymają je przedstawiciele prezydenta RP i prezydent Warszawy, bezdomni, więźniowie, przedstawiciele hospicjum, Centrum Zdrowia Dziecka, nuncjatura apostolska, instytucje charytatywne, media i przedstawiciel Lotniska Chopin. Osoby, które przyjdą na plac Piłsudskiego, otrzymają od harcerzy świeczki, które będą mogli zapalić od lampionu z ogniem z Łagiewnik. Czuwanie zakończy się o godzinie 21.37.

Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia obejmuje programem stypendialnym 2,5 tys. gimnazjalistów, licealistów i studentów pochodzących z małych miejscowości. W gronie tym jest już 790 studentów studiujących 171 kierunków na 52 uczelniach.

Fundacja została powołana do życia przez Konferencję Episkopatu Polski w 2000 r. Od 6 lat jest organizacją pożytku publicznego, co oznacza, że można jej działalność wesprzeć odpisem 1 proc. podatku.

Źródło:
;