Imieniny: Wita, Jolanty

Wydarzenia: Światowy Dzień Praw Osób Starszych

Świat

Łanowice: Pogrzeb resztek zdewastowanej świątyni

pogrzeb świątyni fot. lanowice.saletyni.org

W niedzielę 9 października 2022 roku mieszkańcy Łanowic, polskiej wsi na Ukrainie, pochowali resztki kościoła zburzonego przez władze komunistyczne w latach osiemdziesiątych XX wieku. Pogrzeb prochów świątyni to kontynuacja inicjatywy: „Ku pamięci ojców i przestrodze dzieci”, która od 2020 roku realizowana jest przez miejscową społeczność.

 

Parafia i kościół w Łanowicach istnieje od 1462 roku. W przedwojennej historii miejscowości wzniesiono cztery świątynie. Ostatnia z nich wybudowana została w 1817 roku. Kościół ten przetrwał zawieruchę obu wojen, niestety w 1948 roku władze aresztowały i zesłały na Syberię miejscowego proboszcza, a kolejnego administratora parafii zmuszono do wyjazdu z kraju. W roku 1963 zamknięto parafię. Mimo to mieszkańcy gromadzili się w świątyni na wspólnej modlitwie śpiewając majówki, nieszpory, gorzkie żale czy odmawiając różaniec.

– Fakt przywiązania łanowiczan do kościoła był na tyle niewygodny dla władz, że wydały one decyzję o zburzeniu kościoła – mówi ks. Tomasz Krzemiński MS, proboszcz z Łanowic. Wtedy też do wioski przyjechały dwa autokary milicji, otoczyły plac kościelny kordonem a traktory z pobliskiego kołchozu rozerwały świątynię na strzępy. Decyzją władz drewno ze zburzonej świątyni wywieziono i przeznaczono na opał do jednej ze szkół w sąsiedniej miejscowości.

Mieszkańcy Łanowic w konspiracji starannie zebrali wszystkie drzazgi i fragmenty wyposażenia zburzonej świątyni. Spalili wszystkie drewniane elementy i z wielkim szacunkiem i czcią pochowali na cmentarzu.

– Dziś, po czterdziestu latach, kiedy czas zaczął zacierać pamięć o tych wydarzeniach oraz zabierać świadków pamiętających ten bolesny okres historii podjęto decyzję o stworzeniu miejsca pamięci. Inicjatywa ta ma przypominać o katolickich korzeniach tutejszych mieszkańców oraz być swego rodzaju hołdem dla wszystkich kapłanów i wiernych, którzy w tym miejscu się modlili – wyjaśnia ks. Krzemiński.

W ramach inicjatywy uporządkowano cały teren, a z wykopanych i oczyszczonych cegieł i kamieni odbudowano fundament świątyni. Powstała makieta zniszczonego kościoła i ściana pamięci opowiadająca historię tego miejsca. W sierpniu bieżącego roku rozpoczęła się budowa pomnika nawiązującego kształtem do warszawskiego Pomnika Nieznanego Żołnierza, gdzie zainstalowano granitową urnę. To w niej, przy asyście kapłanów i licznie zgromadzonych parafian, złożono odnalezione prochy kościoła.

Uroczystość pochówku prochów starego kościoła zakończyła czas Misji Świętych trwających w parafii od 4 października.

Łanowice to niewielka wioska położona w obwodzie lwowskim, niedaleko Sambora, około 60 km od przejścia granicznego w Krościenku. Od 1994 r. ppiekę duszpasterską nad parafią sprawują Księża Misjonarze Saletyni. 11. września 2004 r. kard. Marian Jaworski poświęcił tu pierwszą w Ukrainie Kalwarię Saletyńską, a pięć lat później abp Mieczysław Mokrzycki ustanowił tutejszy kościół sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej.

;