Imieniny: Kseni, Cecylii, Bernardety

Wydarzenia: Dzień Sapera

Kulturalnie

Letni Festiwal Muzyczny Korzkiew 2018

koncert w korzkwi fot. Robert Sipior

Korzkiew. Spokojne niedzielne popołudnie, z pięknie położonego, bielejącego wśród pól, a liczącego ponad cztery stulecia kościoła, dochodzą dźwięki tyleż piękne co majestatyczne.

 

Przed chwilą skończyło się nabożeństwo, a znów dane nam uczestniczyć w liturgii, tym razem wyśpiewanej głosami krakowskiego chóru Insieme, pięknie poprowadzonego przez prof. Monikę Bachowską. „Pierwszy koncert, który już się odbył miał wyjątkowy charakter – powiedział tuż po wysłuchaniu prapremiery utworu otwierającego festiwal dyr. Festiwalu prof. Mirosław Herbowski – w programie znalazło się dzieło zamówione przez festiwal specjalnie na ten dzień – święto parafii pod wezwaniem Narodzenia św. Jana Chrzciciela. To msza, Missa Propria in honorem Sancti Joannis Baptistae na chór a capella napisana przez młodą, bardzo uzdolnioną kompozytorkę z Rygi – Renate Stivrinę”. Utwór został bardzo dobrze przyjęty. Zarówno wykonawcy – krakowski chór Insieme pod dyr. Moniki Bachowskiej jak i kompozytorka nagrodzeni zostali długo trwającą owacją.

„Od wielu lat staram się w tym festiwalu uczestniczyć – mówi ks. prof. dr hab. Stefan Koperek, były dziekan Wydziału Teologicznego Papieskiej Akademii Teologicznej (dziś UPJPII) znawca historii liturgii, w tym liturgii obrządku wschodniego – cieszę się, że ten festiwal zaczyna się od śpiewów mszalnych, łacińskich, dobrze że wracamy do korzeni, do istoty, piękna. Teraz tyle rzeczy jest spłycanych. A tu młoda kompozytorka z Rygi pokazuje nam dostojność, wspaniałość łaciny i Kościoła. Słuchając tej mszy czuło się, że jesteśmy na pięknej modlitwie w kościele. Pragnę, by ta wartość nigdy nie zaniknęła. Tu odżyło piękno śpiewu kościelnego. Deo gratias”.

„Pochodzę z Łotwy, gdzie śpiew chóralny był naturalnym stanem bycia – mówi Renate Stivrina, która tak bardzo swoją kompozycja poruszyła serca słuchaczy – muzyka chóralna, sakralna jest mi szczególnie bliska, bo poprzez nią staram się wyrazić swoja drogę duchową. Tzw. Missa propria składa się z 11 części i jest ukłonem w kierunku bogatej liturgii przedtrydenckiej. Części podstawowe, te, które przetrwały w liturgii do dziś, takie jak Kyrie eleison, Gloria, Credo, Sanctus Benedictus i Agnus Dei, przeplatają się częściami dodanymi, krótszymi i bardziej lakonicznymi Inspiracją służył chorał gregoriański, również skale modalne, ale główny akcent był położony na wyczucie materii chóralnej: barwowe możliwości głosu ludzkiego są o wiele delikatniejszą tkanką niż pozostałe instrumentarium”. Kompozytorka swoją mszę poświęconą św. Janowi Chrzcicielowi dedykowała prof. Monice Bachowskiej i chórowi Insieme.

Renate Stivrina ukończyła łotewską Akademię Muzyczną, naukę kontynuowała w krakowskiej Akademii Muzycznej u prof. Józefa Rychlika, studiowała również muzykę filmową i audiowizualną w PWSFTiT w Łodzi.

Tak rozpoczął się – już na dobre wpisany w tutejszy pejzaż – Letni Festiwal Muzyczny w Korzkwi. Zainaugurowany sześć lat temu przez Stowarzyszenie Muzyczna Korzkiew, z błogosławieństwem ówczesnego proboszcza – ks. kanonika Zbigniewa Płachty, który – jak mówi – „wierzył w moc pięknej muzyki, potrafiącej zmieniać ludzkie serca”. 

Obecny proboszcz – ks. kan. Paweł Łukaszka, były olimpijczyk, hokeista, obejmując parafię festiwal zastał już w rozkwicie i z miejsca dostrzegł, że obok sportu, także muzyka potrafi świetnie integrować środowisko, że „przez wspólnotę parafialną ten Festiwal jest niezwykle korzystnie odbierany i póki organizatorzy będą mieli impuls, to będzie trwał – mówi . Jeszcze dzisiaj się tak akurat złożyło, że ipsa die wypada odpust parafialny 24 czerwca, uroczystość narodzin Jana Chrzciciela, święto obchodzone w całym Kościele, więc prapremiera tej mszy, specjalnie napisanej ku czci św. Jana Chrzciciela, tym bardziej dodała wielkiego uroczystego charakteru”.

„W programie następnych koncertów będzie przeważać muzyka klasyczna ze szczególnym uwzględnieniem muzyki polskiej, co oczywiste w roku jubileuszu naszego państwa” – mówi prof. Mirosław Herbowski. Usłyszymy zatem dzieła pierwszego polskiego premiera z r. 1918, I. J. Paderewskiego, utwory F. Chopina, W. Lutosławskiego, M. Moszkowskiego, K. Szymanowskiego i A. Wieniawskiego w wyśmienitych wykonaniach, m.in. Doroty i Pawła Motyczyńskich, prof. Mariusza Drzewickiego z AM w Łodzi, Marioli Cieniawy czy Roberta Kabary. 

Ciekawie zapowiada się koncert jubileuszowy prof. Mirosława Herbowskiego, który w ramach festiwalu będzie obchodził jubileusz 40-lecia działalności artystycznej (05.08). Udział w tym koncercie zapowiedziało grono znamienitych muzyków: skrzypkowie – Daniel Stabrawa i Paweł Radziński, pianiści – Jacek Tosik Warszawiak, Piotr Grodecki, Janusz Skowron. Wystąpi również Jubilat w duecie z żoną Judytą i córką Emilią. 

Gośćmi festiwalu będą także wybitni polscy muzycy, na co dzień koncertmistrzowie orkiestry opery narodowej w Lyonie: wiolonczelistka Ewa Miecznikowska i skrzypek Kazimierz Olechowski (29.07)

Bardzo interesująco zapowiadają się także: koncert rodzinny skrzypaczki Estery Kawuli i jej ojca Krzysztofa  – przez długie lata pierwszego flecisty Filharmonii Krakowskiej oraz recital fortepianowy Kordiana Góry – wykładowcy Akademii Muzycznej w Gdańsku (19.08). Nie zabraknie koncertu młodych, co jest już tradycją tego festiwalu, m.in. utworów F. Chopina będzie można wysłuchać w wykonaniu laureatów konkursów muzycznych ostatniego czasu. 

Tak więc Stowarzyszenie Muzyczna Korzkiew zaprasza na ubogacające spotkania z muzyką klasyczną do pięknego zabytkowego kościoła w podkrakowskiej Korzkwi, w gminie Zielonki. Koncerty o godz. 17.15 w każdą niedzielę wakacyjnych miesięcy. Wstęp wolny.

Oceń treść:
Źródło:
;