Imieniny: Marii, Magdaleny

Wydarzenia:

Polska

 fot. Biuro Prasowe Sanktuarium Maryjnego w Licheniu

W Sanktuarium Maryjnym w Licheniu Starym, od 29 do 30 lipca, odbywają się 30. Ogólnopolskie Spotkania Trzeźwościowe. Do Lichenia przyjechały osoby zmagające się z uzależnieniem, ich rodziny oraz ci, którzy pragną wstąpić na drogę wolną od nałogów.

 

Pierwsze mityngi w ramach Ogólnopolskich Spotkań Trzeźwościowych w Licheniu rozpoczęły się już w piątek, 28 lipca. W kaplicy Całunu Turyńskiego spotkali się anonimowi alkoholicy, a w sali konferencyjnej domu pielgrzyma Betlejem odbył się mityng dorosłych dzieci alkoholików.

W sobotę, 29 lipca, od godz. 9:30, tysiące osób spotkały się i modliły podczas drogi krzyżowej na placu przy dzwonnicy. Modlitwie, jak co roku, przewodniczył ks. Stanisław Kowalski, jeden z inicjatorów spotkań trzeźwościowych w Licheniu.

O godz. 11.30 na scenie usytuowanej przed licheńską bazyliką nastąpiło oficjalne otwarcie 30. Ogólnopolskich Spotkań Trzeźwościowych. W trakcie inauguracji nagrodę „Pelikan” dla osoby szczególnie zasłużonej i zaangażowanej w ruch trzeźwościowy otrzymał bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych Konferencji Episkopatu Polski.

„Z całego serca dziękuję za przekazanie mi nagrody tutaj, w tym szczególnym miejscu, w sanktuarium w Licheniu. Ta nagroda jest dla mnie jeszcze większym zobowiązaniem do pracy, ale także uważam, że nie jest to nagroda tylko dla mnie. Ona jest nagrodą dla ogromnej rzeszy apostołów trzeźwości, którzy podejmują ten temat w naszej Ojczyźnie” – powiedział bp Bronakowski.

Ks. Jarosław Hybza MIC, nowy dyrektor Licheńskiego Centrum Pomocy Rodzinie i Osobom Uzależnionym, wręczył także specjalne wyróżnienia i podziękowania dla osób, które w szczególny sposób związane są z licheńskim ośrodkiem i mają ogromny wkład w rozwój Licheńskich Spotkań Trzeźwościowych. Są to ks. Janusz Ogrodowczyk, ks. Stanisław Kowalski, ks. Robert Krzywicki MIC (były dyrektor LCPRiOU) oraz Kazik, alkoholik, związany ze Spotkaniami od samego początku ich istnienia.

Przed południem przed bazyliką trwało spotkanie przy muzyce. Z kolei osoby, które chciały porozmawiać z psychologiem, terapeutą uzależnień, wolontariuszami czy doradcami rodzinnymi, mogły to uczynić w bazylice dolnej, w kaplicy 108 Męczenników II wojny światowej.

O godz. 14.00 bp Tadeusz Bronakowski przewodniczył Mszy św. w intencji wszystkich, którzy zakończyli swoją ziemską wędrówkę i udali się na wieczny mityng do domu Ojca.

Z kolei o godz. 19.00 Mszy św. sprawowanej przed obrazem Matki Bożej Licheńskiej przewodniczył bp Krzysztof Wętkowski, ordynariusz diecezji włocławskiej.

Hasłem tegorocznych, jubileuszowych, 30. Ogólnopolskich Spotkań Trzeźwościowych w Licheniu są słowa: „Zatroszcz się o siebie”.

Źródło:
;