Imieniny: Bazylego, Bernardyna, Aleksandra

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Płynów Do Naczyń

Wspomnienia

Licheń: odpust i dziękczynienie za beatyfikację Jana Pawła II

 fot. Krzysztof Mizera / wikipedia.org

W Licheniu odbyły się podwójne uroczystości - odpust, związany z liturgicznym wspomnieniem Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej został połączony z dniem dziękczynienia za wyniesienie na ołtarze Sługi Bożego Jana Pawła II. Bp włocławski Wiesław Alojzy Mering przewodniczył Mszy św. w licheńskiej bazylice mniejszej. Przed rozpoczęciem sumy odpustowe w uroczystej procesji zostały wniesione do świątyni relikwie bł. Jana Pawła II, które ks. Biskup przywiózł ze sobą z Włocławka. Ampułka z kilkoma kroplami krwi papieża – Polaka została przekazana ordynariuszowi diecezji w ubiegłym tygodniu przez kard. Stanisława Dziwisza w trakcie uroczystości 600-lecia konsekracji katedry włocławskiej.W imieniu Księży Marianów - opiekunów licheńskiego sanktuarium, przybyłych księży, pielgrzymów i parafian powitał ks. Wojciech Sokołowski, przełożony miejscowej wspólnoty zakonnej. Wraz z bp Meringiem Eucharystię koncelebrowali abp Jan Paweł Lenga, marianin, który przez 20 lat pełnił posługę pasterską w Azji Środkowej oraz bp. Eduardo Hiiboro z południowego Sudanu, który przybył do Polski na zaproszenie organizacji „Pomoc Kościołowi w Potrzebie”.

Wierni ze wzruszeniem witali budowniczego licheńskiej bazyliki i kustosza – seniora sanktuarium ks. Eugeniusza Makulskiego, który został przywitany gromkimi brawami.

W homilii bp Mering nawiązał do relikwii bł. Jana Pawła II znajdujących się bazylice: „Jak niezwykła jest wymowa tych relikwii krwi naszego błogosławionego wielkiego papieża Jana Pawła II. (…) Ta krew, ta kropla, którą będziemy dzisiaj czcili, została pobrana tydzień przed Jego śmiercią. Dlatego możemy powiedzieć, jak to ks. kard. Dziwisz wyraził na Mszy św. w bazylice katedralnej we Włocławku, że Jan Paweł II jest dzisiaj z nami. Ale zależy mu nie tyle na naszych wzruszeniach, pocałunkach, uniesieniach ducha, ile na tym, czego niedoścignionym wzorem była Maryja. Na takiej wierze, takiej miłości, takiej gotowości do przyjęcia cierpienia i takiego oddania, jakie było w Jej życiu. I jakie było w jego życiu”.

„Jesteśmy odpowiedzialni za to, co robimy z naszym chrześcijaństwem. Jesteśmy odpowiedzialni za entuzjazm wiary. Za jej obecność w świecie. (…). Wielcy jesteśmy nie dzięki naszej bylejakości i grzechom, tylko dzięki temu, że w naszych sercach jest jakiś odblask tego światła, które było w sercu Matki Jezusa. Dzisiaj właśnie to serce w szczególny sposób czcimy”.

Przed zakończeniem Eucharystii bp Eduardo Hiiboro z Sudanu podziękował za wszystko, co uczyniła dla Jego kraju organizacja „Pomoc Kościołowi w Potrzebie”. Dodał, iż w przyszłym tygodniu Sudan po wielu latach wojny, zostanie podzielony na cześć północną, gdzie w zdecydowanej większości panuje islam oraz na katolickie południe. Prosił także o modlitwę i wsparcie dla kościoła w powstającej Republice Południowego Sudanu, skąd pochodzi.

Wspomnienie liturgiczne Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej obchodzone 2 lipca zostało ustanowione przez Kongregację Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów w 2004 roku. Od tego czasu dzień co roku jest obchodzony w diecezji włocławskiej jako wspomnienie, a w samym sanktuarium jako uroczystość. Dziś przypada 7. rocznica konsekracji licheńskiej świątyni.

Bazylika licheńska została konsekrowana 2 lipca 2004 roku przez abp. Józefa Kowalczyka - nuncjusza apostolskiego. Jest to największy kościół katolicki w Polsce i jeden z największych na świecie. W 1999 roku budującą się świątynię poświecił papież Jan Paweł II. Co roku Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej odwiedza ok. 1,5 mln pielgrzymów z Polski i zagranicy.

Źródło:
;