Imieniny: Joanny, Zuzanny

Wydarzenia: Dzień modlitw za Kościół w Chinach

Pod oknem

Liderzy Duszpasterstw Akademickich: To Jezus jest naszym pierwszym liderem

liderzy duszpasterstw akademickich fot. Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Naszym głównym celem jest poznawanie Słowa Bożego, a przez to zbliżanie się do Pana Boga, zapatrzenie w Jezusa, który powinien być naszym pierwszym liderem. Ani duszpasterze, ani liderzy nie mogą wynosić siebie na piedestał, ale przez swoją posługę prowadzić do i pokazywać na Jezusa, który ma być pierwszym liderem we wspólnotach akademickich – mówi Joanna Jabłońska, współorganizatorka IV Ogólnopolskiego Forum Liderów Duszpasterstw Akademickich, które w dniach 12-14 kwietnia odbywało się w Krakowie.

 

Joanna Jabłońska do Duszpasterstwa Akademickiego św. Anny w Krakowie trafiła w roku 2020, kiedy przyjechała na drugi stopień studiów logopedycznych z Nowego Sącza. Jak mówi w rozmowie z VaticanNews, szukała miejsca, w którym będzie mogła pogłębić wiarę, poznać nowych ludzi, być we wspólnocie i odkryć swoje miejsce w Kościele. Zaznacza, że wspólnota akademicka pomaga wejść w nową rzeczywistość młodym ludziom przyjeżdżającym na studia do dużych ośrodków akademickich.

„Na studiach nie jest łatwo się odnaleźć, a osoby wierzące mają potrzebę bycia we wspólnocie i zbliżania się do Pana Boga. Bardzo dobrze, że szukają wspólnot, bo tam można poznać ludzi i nawiązać relacje, często bardzo bliskie, o jakie na uczelni raczej trudno. Wspólnota akademicka stwarza przestrzeń do rozwoju duchowego, do rozmów o wierze – jest jak rodzina w miejscu, które dla nas jest zupełnie nowe” – mówi Joanna Jabłońska.

Podstawowym celem duszpasterstwa akademickiego jest formacja duchowa, ale to także miejsce, w którym młody człowiek poznaje siebie i uczy się otwartości na ludzi i współpracy w grupie. „Duszpasterstwo nauczyło mnie organizacji, którą wykorzystuję dziś w pracy zawodowej – dziś jako logopeda w szkole cenię te wszystkie umiejętności interpersonalne, które kształtowała we mnie wspólnota akademicka” – przyznaje Joanna Jabłońska.

W ubiegłym roku skończyła studia, rozpoczęła pracę zawodową i dziś należy do wspólnoty postakademickiej przy DA św. Anny w Krakowie. Zwraca uwagę, że stosunkowo mała liczba studentów korzysta z formacji w duszpasterstwach akademickich w porównaniu do ogółu studiujących. Zaznacza, że wyzwaniem jest „umiejętna i subtelna ewangelizacja”, ale to także aktualne zadanie członków duszpasterstw akademickich wśród ich rówieśników. „To, co zyskujemy we wspólnocie, jak rozwijamy swoją wiarę, powinno służyć w świecie, który się nieustannie zmienia i wymaga od nas dostosowania sposobów ewangelizowania” – podsumowuje Joanna Jabłońska.

W IV Ogólnopolskim Forum Liderów Duszpasterstw Akademickich, które w dniach 12-14 kwietnia odbywało się w Krakowie pod hasłem „Modlitwa Słowem Bożym” wzięło udział blisko 170 osób – duszpasterzy i liderów głównych duszpasterstw akademickich.

Sobotniej Mszy św. przewodniczył bp Marek Marczak, Delegata KEP ds. Duszpasterstwa Akademickiego. W czasie homilii zwrócił uwagę, że Słowo Boże powinno być wyznacznikiem posługi duszpasterzy akademickich. „Wszystkie inne rzeczy, które są związane z życiem duszpasterstw akademickich owszem są ważne, ale najważniejszą rzeczą jest – i dla samych duszpasterzy i dla was, którzy do tych duszpasterstw przychodzicie – właśnie Słowo Boże” – mówił bp Marek Marczak zaznaczając, że aby nie zaniedbywać innych ludzkich potrzeb konieczne jest zaangażowanie liderów duszpasterstw akademickich.

Organizację Forum w Krakowie koordynowało DA św. Anny, ale zaangażowane były wszystkie duszpasterstwa akademickie. Piątkowa integracja przy planszówkach była w DA Mrowisko u franciszkanów, sobotnia Msza św. w DA Beczka u dominikanów; modlitwę ze śpiewem Taizé animowało DA WAJ jezuitów a niedzielną Jutrznię – DA Na Miasteczku misjonarzy.

Źródło:
;