Imieniny: Marka, Elzbiety

Wydarzenia: Dzień Ewakuacji

Prasa

Lipcowe „W drodze"

 fot. W drodze nr 7/2015

Rzeczowo i szczerze – tak jezuita o. Wacław Oszajca i ks. Leszek Slipek mówią na łamach „W drodze” o finansach w kościele. Pokazują przy tym, że temat pieniędzy, którymi dysponują duchowni, jest o wiele trudniejszy niż proste: mieć czy nie mieć. To w gruncie rzeczy sprawa wspólnej odpowiedzialności za Kościół, który stanowimy.

 

„Wiernym się wydaje – mówi ks. Slipek – że ksiądz dostaje pieniądze od biskupa albo z Watykanu”. Tymczasem głównym źródłem utrzymania parafii, a także pracujących w niej duszpasterzy – z czego katolicy rzadko zdają sobie sprawę – są składane przez nich ofiary. Na co więc idzie nasza taca? I na czym powinno polegać ubóstwo księdza? O tym w tekście o. Wacława Oszajcy i w rozmowie z ks. Leszkiem Slipkiem.

Wątek finansów przewija się również w tekstach zebranych w dziale „Głodnych nakarmić”. Szymon Hołownia objaśnia w nim swoją metodę pomagania w Afryce i przekonuje, że pomagać może każdy, nie tylko bogaty.

Z głodującą Afryką w jakimś sensie kontrastuje Polska, która znajduje się w europejskiej czołówce krajów marnujących jedzenie. Co roku do śmietnika wyrzucamy 9 milionów ton żywności, na co zwraca uwagę w swoim reportażu Joanna Górska. Z kolei Katarzyna Bosacka, autorka programu „Wiem, co jem i wiem, co kupuję” przestrzega  przed szaleństwem zdrowego odżywiania oraz podpowiada co kłaść na talerz, żeby było zdrowo i smacznie ale niekoniecznie bardzo drogo.

Miesięcznik, jak zawsze, otwiera „Rozmowa w drodze”. Tym razem gościem jest Marek Brzeziński, korespondent Polskiego Radia we Francji, który ze swadą opowiada Dominikowi Jarczewskiemu OP o Tour de France. Najsłynniejszy wyścig kolarski, rozgrzewający wyobraźnię i emocje kibiców od 1903 roku, rozpoczyna się w tym roku 4 lipca. Choć sam dziennikarz zastrzega, że te zawody „to ruletka”, warto sprawdzić, czy obstawiani przez Marka Brzezińskiego sportowcy zwyciężą.

Miesięcznik „W drodze” można nabyć w wersji papierowej w klasztorach dominikańskich i salonach prasowych, natomiast w wersji elektronicznej m.in. w Kindle Store czy iTunes.

 

Źródło:
;