Imieniny: Tomasza, Maurycego, Joachima

Wydarzenia: Światowy Dzień Bez Samochodu

Nauczanie

List rektora Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie na drugi dzień świąt Wielkanocnych

ksiądz robert tyrała fot. Sanktuarium Bożego Miłosierdzia

Z okazji świąt Zmartwychwstania Pańskiego rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Robert Tyrała tradycyjnie przygotował list, który zostanie odczytany w kościołach w drugi dzień świąt.

Umiłowani, Siostry i Bracia

Łaska wam i pokój od Boga, Ojca naszego, i Pana Jezusa Chrystusa!
(2 Kor 1,2; Ga 1,3; Flm 1,3),

słyszymy dzisiaj bardzo wyraźnie prawdę o zmartwychwstaniu Chrystusa. Naszego zbawiciela wskrzesił Bóg, a my wszyscy jesteśmy tego świadkami (Dz 2, 32). On sam zaś przemawia do niewiast słowami: nie bójcie się ... idźcie i oznajmijcie moim braciom (Mt 28, 5. 7), że powstałem z martwych, że przynoszę wam przesłanie pokoju! W sytuacji, w jakiej obecnie znalazła się Ukraina i cały świat, jakże wielkiego znaczenia nabrały słowa: pokój Wam! (Łk 24, 36). Trudne doświadczenie wielu już tygodni wojny w Ukrainie, która od samego początku nie ma najmniejszego uzasadnienia i sensu, przynagla nas do tego, aby jak najgorliwiej modlić się o pokój. A prawdziwy pokój może dać całemu światu tylko Zmartwychwstały Jezus. I gdy dziś tak wyraźnie dociera do nas Jego wołanie: pokój Wam! (Łk 24, 36), czyńmy go wobec najbliższych, ojczyzny i świata. Wiemy, że owocem Ducha Bożego jest właśnie pokój (zob. Ga 5, 22), on to powinien stanowić więź pomiędzy ludźmi (zob. Ef 4, 3). A obowiązkiem naszym winny być starania o wszystko co służy sprawie pokoju (zob. Rz 14, 19). Wierzymy, że Bóg pokoju jest z nami (zob. Rz 15, 33), a owoce sprawiedliwości sieją ci, którzy zaprowadzają pokój (zob. Jk 3, 18).

Może na co dzień niezbyt często uświadamiamy sobie jaką wartością jest pokój, a dopiero gdy go tracimy lub widmo jego straty staje się bliskie, tym goręcej go pragniemy. Nasza codzienność ma sens i rozwijamy się, gdy spełniamy nasze dobre marzenia, poszukujemy szczęścia dla siebie i innych, gdy życiem naszym rządzi prawdziwa miłość. Natomiast gdy kierujemy się w codzienności egoizmem, to tracimy wszystko nie tylko my sami, ale także inni obok nas żyjący. Tyle wylanej krwi i łez, tyle zła, chciwości, nienawiści i agresji względem drugiego człowieka. To doświadczenie wojny jest nie tylko skazą na współczesnym świecie, ale samo z siebie jest wołaniem o miłosierdzie, o miłość i o pokój, bowiem nie zazna ludzkość pokoju, dopóki nie zwróci się do źródła miłosierdzia (Pan Jezus do s. Faustyny, Dzienniczek 699). Dlatego my w tym świętym czasie Wielkanocy z serca wszyscy wołamy o pokój i zwracamy się do Boga z ufną modlitwą: miej miłosierdzie dla nas i całego świata ... Ale zaraz też za naszą modlitwą idzie nasz czyn miłości miłosiernej. Ten gest miłości, przyjęcia uchodźców i pomocy dla nich, jaki w ostatnich tygodniach okazują wszyscy Polacy jest niezwykłym świadectwem tego, co w nas najlepsze. Zdajemy dzisiaj bowiem ten egzamin z miłości i walki o pokój wszyscy razem. Uniwersytet Papieski w Krakowie szczyci się tym, że w naszej społeczności są też studenci i doktoranci z Ukrainy, oraz że nasza Fundacja św. Królowej Jadwigi im i ich rodzinom konkretnie pomaga.

Moi drodzy, Siostry i Bracia!

Na dzień naszego jubileuszu 625-lecia erygowania Wydziału Teologicznego, w styczniu 2022 roku papież Franciszek napisał: wierni wielowiekowej tradycji, odczytujcie znaki czasu, podejmujcie z odwagą nowe wyzwania... niech Uniwersytet będzie wspólnotą, w której zdobywanie wiedzy łączy się z promocją szacunku do każdego człowieka... i z troską o kształtowanie serc i otwieranie ich na to co najważniejsze... co nie przemija (papież Franciszek, 6 stycznia 2022 roku). Dlatego też staramy się ze wszystkich sił walczyć o pokój i go pielęgnować odczytując znaki czasu. Chcemy budować społeczność pełną zrozumienia, mądrości i tolerancji oraz zabiegamy o cywilizację miłości i pokoju. Dziękuję za Wasz dar serca, za Wasze modlitwy oraz ofiary, którymi wspieracie nasz Uniwersytet. Dnia 8 czerwca br. podejmujemy nowy etap życia naszego Uniwersytetu, poprzez rozpoczęcie budowy nowoczesnego kampusu dla przyszłych pokoleń, a więc dla przyszłości - mamy nadzieję - pełnej pokoju, miłości i zrozumienia. A także po to, by wyraźniej odczytać naszą akademicką dewizę wypowiedzianą przez Zmartwychwstałego Pana: idźcie i nauczajcie (Mt 28, 19). To tam właśnie na Kampusie Jana Pawła II, nasi studenci: teologii, filozofii, historii, ale także psychologii, pedagogiki, pracy socjalnej, nauk o rodzinie, historii sztuki, ochrony dóbr kultury, archiwistyki, turystyki historycznej i muzyki kościelnej, a może także jeszcze wielu innych nowych kierunków studiów, będą pogłębiać swoją wiedzę i poszukiwać mądrości oraz uczyć się jak czynić pokój między ludźmi i w życiu kierować się miłością oraz otwierać się na to co nie przemija.

W imieniu wszystkich profesorów, pracowników, studentów i doktorantów Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, proszę przyjmijcie świąteczne życzenia: niech Zmartwychwstały Jezus dodaje Wam nadziei. On przynosi przesłanie pokoju i utwierdza nas w pewności, że do Niego należy ostatnie słowo, a jest to słowo miłości. On, który jest Panem dziejów i świata, jest jeszcze bliżej każdej i każdego z nas w tym trudnym czasie naszego życia. I dlatego do nas wszystkich wyraźnie mówi i niech stanie się to naszym udziałem: pokój Wam! (J, 20, 26). Niech ta nadzieja napełni Wasze serca, niech się spełni teraz właśnie.

ks. prof. dr hab. Robert Tyrała, rektor UPJPII

Kraków, 18 kwietnia 2022 roku – II dzień świąt Wielkanocnych

Źródło:
;