Imieniny: Erwina, Kamila, Szymona

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Nelsona Mandeli

Książka

Literacki Dzień Dziecka w Krakowie

 fot. Weronika Pokojska / KBF

Spacery Literackie, warsztaty z robotyki i maraton czytania bajek. Tak Kraków Miasto Literatury UNESCO świętuje Dzień Dziecka. Specjalnie dla dzieciaków zaplanowano bogaty program literackich wydarzeń. Już w najbliższą sobotę zaplanowano spacer śladem Baltazara Gąbki oraz warsztaty z robotyki pod patronatem Stanisława Lema. Dodatkowo w programie „Noc Baśni w Księgarni Pod Globusem”, konkursy literackie oraz Maraton Czytania Bajek.

 

Harmonogram wydarzeń:

28 maja (sobota) o godz. 10.00 i 11.45 - Warsztaty z robotyki pod patronatem Stanisława Lema

Za dwadzieścia lat łatwiej będzie na ulicy natknąć się na robota niż kiosk, a inteligentne maszyny całkowicie zmienią sposób w jaki żyjemy. Warto więc się z nimi zaznajomić póki czas. Organizatorzy zapraszają wszystkie dzieci w wieku szkolnym na lemowskie warsztaty z robotyki. Będzie można dowiedzieć się jak zabrać się za budowanie własnej maszyny, który może zastąpić nas w codziennych obowiązkach, a także dowiedzieć się co o przyszłości zdominowanej przez roboty pisał Lem i jak będzie wyglądał świat, którym rządzą maszyny. Na bezpłatne warsztaty zapisywać się można pod adresem: kontakt@miastoliteratury.pl.

 

28 maja (sobota) - Spacer szlakiem Baltazara Gąbki

Szlak Baltazara Gąbki dedykowany jest nie tylko dzieciom. Każdy z uczestników będzie miał okazję przenieść się do czasów młodości i na nowo odkryć opisane z niezwykłym humorem i błyskotliwością przygody Baltazara Gąbki, Kraka, Smoka Wawelskiego i kucharza Bartoliniego. Uczestnicy odwiedzą Smoczą Jamę i Wawel, spotkają na swojej drodze Szpiega z Krainy Deszczowców i dowiedzą się kim był Stanisław Pagaczewski – twórca tej niewątpliwie klasycznej bajki. Szlak poprowadzi Agnieszka Pudełko – przewodniczka krakowska. Na spacer można zapisać się pod adresem: spacery@miastoliteratury.pl.

 

1 czerwca (środa) o godz. 18.00 i 20.00 - Noc baśni w „Księgarni pod Globusem”

Dobro zostaje nagrodzone a zło ukarane. Mądrość panuje nad głupotą, piękno nad brzydotą. A jeśli tym zasadom grozi zachwianie, na scenie pojawiają się moce nadprzyrodzone i fabuła wraca na właściwe tory. Baśnie – uwodzą, koją i inspirują. 1 czerwca od 18:00 organizatorzy zapraszają na warsztaty dla dzieci. Aktorzy zinterpretują dla dzieci baśń hinduską – w hinduskich opowieściach gatunek baśni ma swoje korzenie – oraz baśń polską – znaną bardziej w wersji wierszowanej historię pana Twardowskiego, która zostanie przedstawiona w tych dwóch odsłonach. Od 20:00 podczas debaty „Tylko dla dorosłych – drugie dno baśni” jej uczestnicy porozmawiają o tej warstwie utworów, które nie są przeznaczone dla dzieci – erotyce, okrucieństwie, czarnej magii.

 

4 czerwca (sobota) o godz. 10.00 - 14.00 - Maraton Czytania Bajek Pod Szesnastką

Z okazji oficjalnego otwarcia Księgarni Pod Szesnastką organizatorzy zapraszają małych i dużych fanów bajek na Maraton czytania bajek. Będą czytane bajki od 10:00 do 14:00 – przerwy są dozwolone jedynie na rozmowy ze słuchaczami, rysowanie, ewentualnie wycinanie czegoś. Oprócz czytania przez cały czas trwania maratonu dzieci będą mogły bawić się kinetycznym piaskiem i zabawkami Playmais, a także wziąć udział w warsztatach artystycznych – kredek, plasteliny i kolorowego papieru nie zabraknie! Wydarzenie odbędzie się w księgarni przy al. Daszyńskiego 16.

 

Konkursy na FB

Organizatorzy polecają również w dniu 1 czerwca śledzić facebookowy profil Krakow City of Literature. Przez cały dzień będą na nim pojawiać się konkursy, w których ci którzy wykażą się wiedzą i refleksem wygrają atrakcyjne książki.

;