Imieniny: Julii, Danieli, Bogdana

Wydarzenia: Dzień Praw Człowieka

Watykan

Liturgia Męki Pańskiej w Watykanie: Ecce Homo

 fot. Bartolomé Esteban Murillo

Ojciec Święty przewodniczył Liturgii Męki Pańskiej w Bazylice Św. Piotra. Zgodnie ze zwyczajem, homilię wygłosił kaznodzieja domu papieskiego o. Raniero Cantalamessa. W tym roku skupił się na scenie Ecce Homo. Jego zdaniem zwraca ona uwagę na cierpienie jednostki. „Dziś wyjątkowo, nie myślmy o plagach społecznych, takich jak głód, ubóstwo, niesprawiedliwość, wyzysk. O nich mówi się często, choć nigdy za dużo. Ale istnieje niebezpieczeństwo, że staną się one abstrakcją, kategoriami, a nie osobami” – mówił papieski kaznodzieja.

 

„Pomyślmy raczej o cierpieniach jednostek, pojedynczych osób o konkretnym imieniu i tożsamości – powiedział o. Cantalamessa. – Pomyślmy o torturach zadawanych z zimną krwią i premedytacją, w tej chwili. Jedni drugim, nawet dzieciom. Jakże wiele jest takich Ecce homo na świecie. O mój Boże, ileż Ecce homo! Iluż więźniów, którzy są w takiej samej sytuacji, co Jezus w pretorium Piłata: osamotnieni, spętani, pośród nienawistnych i chamskich żołnierzy, którzy oddają się wszelkiego rodzaju okrucieństwom fizycznym i psychicznym. Słowa: Ecce homo – oto człowiek, nie odnoszą się jedynie do ofiar, ale również katów. Oto, do czego jest zdolny człowiek. Z bojaźnią i drżeniem powiedzmy nawet: oto, do czego zdolni jesteśmy my, ludzie!”

W tym kontekście o. Cantalamessa wspomniał również o cierpieniach chrześcijan. Choć nie są oni na pewno jednymi ofiarami przemocy, to jednak nie można ukrywać, że w wielu krajach są oni ofiarami najczęstszymi – podkreślił papieski kaznodzieja.

O. Cantalamessa odniósł się również do zarzutu stawianego chrześcijanom, że również i ich Bóg zezwala w Starym Testamencie na przemoc, karę śmierci, a nawet eksterminację całych miast. Włoski kapucyn podkreślił, że podobnie jak w wypadku starotestamentalnego rozwodu są to wyjątki od pierwotnego zamysłu Boga, udzielone ze względu na zatwardziałość serca człowieka. Wraz z Chrystusem ludzkość powraca jednak do pierwotnego planu Boga – przypomniał papieski kaznodzieja w czasie Liturgii Męki Pańskiej w Watykanie.

Źródło:
;