Imieniny: Grzegorza, Urbana, Magdaleny

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego

Pod oknem

Liturgia stacyjna w kościele Matki Bożej Pocieszenia

kardynał stanisław dziwisz fot. Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Podczas liturgii stacyjnej w kościele Matki Bożej Pocieszenia w Krakowie kard. Stanisław Dziwisz wskazywał na konieczność dawania świadectwa o Chrystusie i Jego Ewangelii nie tylko słowem, ale przede wszystkim przykładem życia.

 

Na początku Mszy św. proboszcz parafii, ks. Krzysztof Wojda SAC, powiedział, że największą potrzebą człowieka, za którą tęskni ludzkie serce jest cisza. Miejscami, gdzie można przebywać w ciszy z Bogiem są kościoły stacyjne. Powitał kard. Stanisława Dziwisza i poprosił go o przewodniczenie Mszy św.

Kardynał stwierdził, że kościół Matki Bożej Pocieszenia jest mu bardzo bliski, ponieważ był świadkiem jego tworzenia i przyznał, że przybywa tu z radością. Wyraził wdzięczność z obecności Pallotynów w Krakowie i wskazał na ich wkład w życie Kościoła. Powiedział, że to miejsce było także szczególne dla św. Jana Pawła II, który walczył o powstanie tej świątyni.

W homilii kard. Stanisław Dziwisz przypomniał, że wierni zbliżają się do końca wielkopostnego pielgrzymowania, a Niedziela Palmowa rozpoczyna Wielki Tydzień. W tym niezwykłym czasie wspominane są najważniejsze wydarzenia w dziejach świata, które doprowadziły do zwycięstwa Chrystusa nad złem i śmiercią.

Metropolita senior podkreślił, że Jezus nikomu nie obiecywał łatwego życia i nakazywał każdemu wziąć na ramiona swój krzyż. Chrystus wielokrotnie zapowiedział, że Bóg przywróci sprawiedliwość i wymierzy karę ludowi, ale mówił to z bólem serca, płacząc nad Jerozolimą. Zbawiciel wiedział, że nie przekona ludzi samymi słowami i gorąco zachęcał ich, by uwierzyli w dzieła które dokonywał.  – To dla nas wskazówka i zachęta, byśmy własnym życiem, a nie tylko słowami, dawali świadectwo Jezusowi Chrystusowi i Jego Ewangelii – zaznaczył. Przyznał, że także w Polsce wielu ludzi urządza swe życie jakby Bóg nie istniał. Tymczasem św. Jan Paweł II mówił, że to Jezus jest kluczem do zrozumienia człowieka.

– Drodzy bracia i siostry, starajmy się przeżyć dobrze najbliższe dni i najbliższy tydzień – Wielki Tydzień męki, śmierci zmartwychwstania Jezusa Chrystusa – zachęcał kardynał.

Źródło:
;