Imieniny: Marcina, Ambrożego, Teodora

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Lotnictwa Cywilnego

Pod oknem

Liturgia wyrażająca miłość miłosierną

 fot. Łukasz Kaczyński

Liturgii Wigilii Paschalnej na Wawelu przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz. „Wszystkie te znaki, których dzisiaj doświadczamy, są obrazem miłosiernej miłości Boga do nas” – przekonywał w homilii przybyłych ks. Robert Tyrała, dyrektor Międzyuczelnianego Instytutu Muzyki Kościelnej w Krakowie.

„Widzieliśmy dzisiaj Izraelitów przechodzących z niewoli przez morze czerwone, ale był to obraz naszego wyprowadzenia z niewoli grzechu przez Jezusa i to z tego powodu śpiewaliśmy „Panu, który moc okazał” – mówił kapłan, podkreślając, że noc zmartwychwstania Chrystusa jest wypełniona blaskiem rozpraszającym ciemności grzechu.

Ks. Tyrała wymieniał po kolei znaki, które towarzyszą wielkosobotniej liturgii, a które są wymownym zobrazowaniem miłości miłosiernej Boga. „My, którzy otrzymaliśmy chrzest, jesteśmy naznaczeni jego charyzmatem, jesteśmy „Boży” na zawsze, mamy powstać z martwych, umrzeć dla grzechu i żyć dla Boga” – powiedział. „Jeśli Chrystus Zmartwychwstał i my w to wierzymy, to czyny naszej codziennej miłości miłosiernej, stają się drogą do domu Ojca, do naszego przeznaczenia” – dodał.

Jak uznał również katechumeni, którzy przyjmowali w czasie uroczystości chrzest z rąk kard. Dziwisza są istotnym znakiem. „Nasi bracia zbliżą się do źródła odrodzenia, a biała szata – symbol czystości i światło – symbol Zbawiciela, będą namacalnym dowodem obecności pośród nas Jezusa Zmartwychwstałego, który żyje w swoim Kościele, który Jest tu i teraz Obecny” – stwierdził.

Ks. Tyrała wezwał zgromadzonych do dawania świadectwa o zmartwychwstaniu Jezusa poprzez wypełnianie wezwania św. Jana Pawła II o rozgłaszaniu światu orędzia Bożego miłosierdzia. „To orędzie jest dzisiaj szczególnie nam potrzebne. Bowiem iskrę, która przygotuje świat na ostateczne Jego przyjście trzeba nieustannie rozniecać! Trzeba przekazywać światu ogień miłosierdzia. Bo właśnie w miłosierdziu Boga świat znajdzie pokój, a człowiek szczęście!” – zakończył homilię.

Po liturgii wierni przeszli w radosnej procesji rezurekcyjnej na placu przed katedrą wawelską. Następnie życzenia świąteczne złożył metropolita krakowski. „Z katedry wawelskiej kierujemy Wielkanocne życzenia do wszystkich, którzy podzielają z nami wiarę w Zmartwychwstałego, ale także do wszystkich szukających prawdy oraz motywów życia, miłości i nadziei” – powiedział.

Przekazał słowa pozdrowienia i zapewnienia o wsparciu modlitewnym papieżowi Franciszkowi i papieżowi seniorowi Benedyktowi XVI. W sposób szczególny pozdrowił młodzież, która ma się pojawić na Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie: „Zapewniamy was o staropolskiej gościnności. Liczymy na wasz entuzjazm wiary. Razem z wami chcemy pokazać światu młode i miłosierne oblicze Kościoła”.

Swoją pamięcią objął cały Kościół w Polsce, rodziny, miejsca pracy, ośrodki kultury i nauki, a także rodaków z zagranicy. Hierarcha zwrócił się także do rządzących, prosząc o unikanie niepotrzebnych niechęci i sporów w myśl zasady wspólnego dobra. „Łączy nas sprawa człowieka i dobro narodu. Jesteśmy dziećmi jednego Boga” – podkreślił.

„Chrystus zmartwychwstał. On naprawdę powstał z martwych. Jego zwycięstwo nad śmiercią jest naszym zwycięstwem. Cieszmy się i radujmy” – powiedział na zakończenie uroczystości Wielkiej Soboty kard. Dziwisz.

Źródło:
;