Imieniny: Marii, Magdaleny

Wydarzenia:

Dialog

Łódź: Centralne obchody XXIV Dnia Islamu w Kościele katolickim w Polsce

dzień islamu fot. archidiecezja.lodz.pl

„Chrześcijanie i muzułmanie: promotorzy miłości i przyjaźni” – to hasło pod jakim w piątek, 26 stycznia, odbyły się obchody XXIV Dnia Islamu w Kościele katolickim w Polsce. Centralne obchody miały miejsce w Łodzi, w budynku Wyższego Seminarium Duchownego.

 

Uczestników tegorocznych obchodów Dnia Islamu w Łodzi powitał bp Henryk Ciereszko, przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi Konferencji Episkopatu Polski. „Dni Islamu mają za zadanie szerzenie idei dialogu i wzajemnemu zbliżeniu, poznawaniu chrześcijaństwa i islamu. Istniejących w nich zwyczajów, a także przezwyciężaniu uprzedzeń, które niejednokrotnie rodzą się. Pragniemy pokazywać to co łączy, a nie dzieli nasze obie społeczności. Spotkania te mają charakter modlitewny”- mówił duchowny.

Kard. Grzegorz Ryś wskazywał, że temat dialogu chrześcijańsko-muzułmańskiego jest bliski. „Do tworzenia braterskiego świata, tym co motywuje chrześcijan i muzułmanów jest ich religia. To że jesteśmy ludźmi wierzącymi powinno nam dodawać motywacji, aby ten świat czynić braterskim” – mówił Metropolita Łódzki. Dalej powołując się na encyklikę „Fratelli tutti” Papieża Franciszka, Kardynał mówił, że braterstwo jest możliwe wtedy, kiedy ludzie zachowują swoją różnorodność i po każdej stronie jest pragnieniem przyjąć od drugiej strony tego, co jest najlepsze.

W kolejnej części można było wysłuchać dwóch wystąpień- strony chrześcijańskie i muzułmańskiej. W pierwszym ks. prof. Kubacki mówił o „Dokumencie o ludzkim braterskie dla pokoju światowego i współistnienia” podpisanym przez papież Franciszek oraz wielkiego imama szejka Ahmada al-Tayyeba.

„Dokument ten miał stanowić zachętę do pojednania i braterstwa między wszystkimi wierzącymi, a także między wierzącymi i niewierzącymi oraz wszystkim ludźmi dobrej woli. Papież i wielki imam mieli świadomość, że jeżeli nie będzie pokoju między chrześcijanami i muzułmanami, pokoju miedzy wielkimi religiami, to nie będzie pokoju na świecie. Dostrzegali oni wartość tego dialogu i byli w niego głęboko zaangażowani”- powiedział duchowny.

W drugim wystąpieniu dr Bogusław Zagórski wskazywał na to, dlaczego tak wiele niechęci jest do uchodźctwa. „Skąd to się bierze? Chyba nikt nie zapoznał się z tym przekazem jaki płynie z dokumentu o ludzkim braterskie dla pokoju światowego i współistnienia. Religia zbyt często służy doraźnym celom politycznym i jest wykorzystywana nie po to, aby łączyć ludzi, tylko żeby ich dzielić” – wskazywał dr Zagórski.

Na zakończenie spotkania miała miejsce odczytanie fragmentu z Pisma Świętego i z Koranu, a także wspólna modlitwa chrześcijańsko-muzułmańska.

Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce obchodzony jest od 2001 r. z inicjatywy Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów. Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów działa od 1997 r. i stawia sobie za cel propagowanie dialogu między wyznawcami tych dwóch religii w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. Jest organizacją oficjalnie uznaną przez Konferencję Episkopatu Polski.

To z jej inicjatywy każdego roku w Polsce obchodzony jest Dzień Islamu w Kościele katolickim, który został wpisany do oficjalnego kalendarza Kościoła w naszym kraju. Na czele Rady stoją: prof. Agata Skowron-Nalborczyk, współprzewodnicząca ze strony katolickiej i Rafał Berger, współprzewodniczący ze strony muzułmańskiej. Sekretarzem generalnym Rady jest Grzegorz Olszewski.

Źródło:
;