Imieniny: Ludwiny, Waclawy, Anastazji

Wydarzenia: Światowy Dzień Trzeźwości

Prasa

Lutowe „eSPe” o sposobach realizacji powołania misyjnego

 fot. e-espe.pl

Kapłańska posługa wśród ludzi nieznających Chrystusa, długoterminowy wolontariat misyjny, adopcja na odległość – to kilka sposobów, które podpowiadają redaktorzy lutowego wydania „eSPe” na realizowanie powszechnego powołania misyjnego chrześcijan.

 

W lutowym numerze „eSPe” czytelnicy znajdą m.in. wywiad o pierwszych polskich misjonarzach męczennikach, którzy 5 grudnia zostali ogłoszeni błogosławionymi. O ojcach Michale Tomaszku i Zbigniewie Strzałkowskim opowiada o. Jarosław Wysoczański OFMConv., współbrat i ówczesny przełożony zakonników.

„Duchowy proces powołania brat odczuwa wewnątrz, próbuje rozpoznać wolę Bożą a jej konkretnym wyrazem jest zgoda prowincjała, któremu przedstawia się prośbę. To jest dość istotne w perspektywie beatyfikacji – Zbyszek i Michał są tymi, którzy zostali posłani. Nie byli w Peru w swoim imieniu. Dostali mandat od swojego przełożonego, który reprezentuje Boży zamiar. W tym kontekście to jest coś niesamowitego – ci bracia przez swoje męczeństwo mówią nam, że misja jest zawsze realizacją planu Pana Boga” – czytamy w tekście zatytułowanym „Zmaterializowali kazanie na górze”.

W tym wydaniu publikowana jest także sylwetka Michała Króla, 27-latka, który od pięciu lat współpracuje z Salezjańskim Wolontariatem Misyjnym „Młodzi Światu”. Najpierw przez blisko dwa lata pomagał przy budowie studia filmowego w salezjańskim ośrodku w Ghanie. Dziś przygotowuje filmy dokumentalne pokazujące całemu światu, jak za wiarę cierpią chrześcijanie.

Małgorzata Janiec napisała wzruszające świadectwo „Miłość w stylu Kasisi” o pomocy dzieciom z sierocińca w Zambii. „Gdy obserwuję, jak wiele się w Kasisi dzieje, utwierdzam się w przekonaniu, że to nieprawda, że nic nie można zrobić. I to nieprawda, że aby pomagać, trzeba samemu wiele mieć. Czasem wystarczy 5 zł i dobre chęci. A czasem same chęci i proste słowa modlitwy. Nawet zwykły lajk na Facebooku może zdziałać cuda” – pisze Małgorzata Janiec.

W tym wydaniu „eSPe” także stałe rubryki: o. Robert Wawrzeniecki OMI przygotował biblijną medytację o Bożym wezwaniu do bycia misjonarzem miłosierdzia; w ramach „Listów o powołaniu” na rozterki dotyczące życiowych wyborów Magdy odpowiada s. Katarzyna Śledź SP; przedstawiona została także sylwetka bł. Marii Bolognesi, o której napisano, że była mistyczką cierpienia.

Z racji zakończenia Roku Życia Konsekrowanego opublikowany został tekst br. Dariusza Tubackiego „Życie dla Boga a obok stadionu…” o mnichach i mniszkach Wspólnot Jerozolimskich.

Czasopismo „eSPe” wydawane jest przez zakon pijarów od 27 lat. Kierowane jest do młodych osób rozeznających swoją życiową drogę. Od stycznia 2014 r. ukazuje się bezpłatnie tylko w wersji elektronicznej. Interaktywny PDF, przyjazny także dla urządzeń mobilnych, można pobrać ze strony czasopisma www.e-espe.pl.

Źródło:
;