Imieniny: Grzegorza, Urbana, Magdaleny

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego

Prasa

Lutowy numer „W drodze” prowokacyjnie pyta, jak zniszczyć Kościół

Lutowy numer „W drodze”, miesięcznika poświęconego życiu chrześcijańskiemu, wydawanego przez dominikanów, odpowiada na pytania, kim są prawdziwi wrogowie Kościoła i gdzie ich szukać. Rozprawia się też z księżmi patriotami, a także wspomina zmarłego niedawno Stanisława Barańczaka.

 

W słowie wstępnym lutowego numeru, o. Roman Bielecki OP, redaktor naczelny „W drodze”, zapowiadając pierwszy z okładkowych tematów „Jak zniszczyć Kościół”, przypomina zapewnienie Jezusa, że bramy piekielne Kościoła nie przemogą.

„Czy mimo to Kościół może zniknąć z mapy świata? A jeśli tak, to kim są jego prawdziwi wrogowie i gdzie ich szukać? Wszyscy chyba zdajemy sobie sprawę, że los Ewangelii jest w naszych rękach, ale jednocześnie uczciwie musimy przyznać, że sami niejednokrotnie jesteśmy antyświadectwem” – zauważa o. Bielecki.

Temat rozpoczyna rozmowa z dogmatykiem ks. Grzegorzem Strzelczykiem o różnych wymiarach wspólnoty Kościoła, a także znaczeniu, jakie ma dla tej wspólnoty grzeszność i świętość jego członków. „Zagrożenie nie pochodzi z zewnątrz. Bramy piekielne są na dnie serca. Mojego serca. I muszą tam zostać zatrzaśnięte” – stwierdza ks. Strzelczyk.

Z kolei dominikanin o. Janusz Pyda, duszpasterz akademicki w Krakowie, w swoim „Przewodniku po stanach chorobowych” próbuje przyjrzeć się bliżej temu, co niszczy Kościół. Zastanawia się, czy w ogóle możliwe jest szkodzenie Kościołowi lub wręcz niszczenie Kościoła? Czy aby nie jest tak, że Kościół najlepiej rozwija się właśnie wtedy, gdy jest prześladowany? I przyznaje, że „wewnętrzne konflikty, grzech, brak jedności są znacznie groźniejsze niż nawet największe prześladowania przychodzące spoza Kościoła”.

Mity o Kościele we Francji, o tym, że znajduje się on w dużym kryzysie, rozwiewa dominikanin o. dr Frank Lemaitre, dyrektor Wydziału ds. Jedności Chrześcijan przy episkopacie francuskim, w rozmowie ze swoim współbratem o. Dominikiem Jarczewskim. W tekście zwraca uwagę na problemy pojawiające się w tym kraju, a związane z kontaktami z islamem. Jednak zagrożenia dla chrześcijaństwa nie upatruje w innych religiach, lecz w agnostycyzmie i obojętności na kwestie religijne.

Czytając „W drodze” mamy też możliwość spojrzenia na Kościół i jego bolączki oczami świeckich. Anna Sosnowska i Szymon Hołownia zwracają uwagę, że odpowiedzialność za głoszenie Dobrej Nowiny ponoszą nie tylko duchowni, ale też świeccy, którzy niejednokrotnie nie potrafią w codziennym życiu być takimi świadkami wiary, którzy potrafiliby przyciągnąć innych do Jezusa. Z kolei Paweł Wolski opisuje, jakiego księdza chciałby spotkać w swojej parafii. Na pewno nie jest to typ kościelnego karierowicza.

W cyklu „Trudne karty Kościoła”, podjęto temat dotyczący minionej epoki PRL-u i tzw. księży patriotów współpracujących z władzą ludową. Zagadnienie to przybliża dominikanin o. Józef Puciłowski, dr historii i wicedyrektor ds. nauki Dominikańskiego Instytutu Historycznego, zatrzymując się m.in. nad cienką granicą kompromisu, której nie powinno się przekraczać w żadnych okolicznościach, bez względu na cenę.

Pełne interesujących a szerzej nieznanych anegdot, jest zamieszczone w numerze wspomnienie zmarłego niedawno wybitnego poety i tłumacza Stanisława Barańczaka. Z tekstu dominikanina o. Macieja Zięby, znającego się z pisarzem od 1974 r., wyłania się postać jego zmarłego przyjaciela jako wrażliwego poety, a jednocześnie człowieka zaangażowanego w sprawy obywatelskie oraz wyrafinowanego kpiarza potrafiącego zdemaskować i wytknąć grafomanię, fałsz i głupotę tak często spotykaną nie tylko w PRL-u ale i w dzisiejszych czasach.

Do refleksji skłania też „Rozmowa w drodze” z Agnieszką Kalugą, wolontariuszką w poznańskim Hospicjum Palium. Współzałożycielka organizacji dla rodziców po stracie „Dlaczego” i znana blogerka, która sama doświadczyła straty dziecka, nie boi się otwarcie mówić o oswajaniu śmierci i towarzyszeniu osobom umierającym w hospicjach. Choć, jak przyznaje, w hospicjum nauczyła się, że „słowa są zawsze drugoplanowe. Ważniejszy jest spokój, życzliwość, cierpliwość i nade wszystko obecność”.

Miesięcznik „W drodze” założył w 1973 r. w Poznaniu o. Marcin Babraj, nawiązując w ten sposób do przedwojennej dominikańskiej tradycji wydawania pisma. Skierowany jest on w sposób szczególny do osób, które po opuszczeniu duszpasterstw akademickich nie znajdują dla siebie miejsca formacji.

„W drodze” jest pierwszym ogólnopolskim miesięcznikiem dostępnym w Kindle Store, największej na świecie internetowej księgarni amazon.com. Jest aktualnie jednym z czterech polskich tytułów dostępnych na tym portalu. Gazetę można również znaleźć w zasobach App Store, nexto.pl i publio.pl. Więcej informacji na stronie www.miesiecznik.wdrodze.pl.

Źródło:
;