Imieniny: Marka, Elzbiety

Wydarzenia: Dzień Ewakuacji

Prasa

Majowe "W drodze" o pułapkach miłości i ekumenizmie

W najnowszym numerze miesięcznika „W drodze” o pułapkach miłości, ekumenizmie oraz 500-leciu Matki Bożej Gidelskiej.

 

Wszyscy chcemy kochać, a może jeszcze bardziej – chcemy być kochani. Wszak nie ma na świecie nic piękniejszego od miłości. Co jednak, kiedy w imię miłości zaczynamy się wzajemnie ranić? Czy można kochać w zły sposób? Co jest miłością, a co nią już nie jest? O toksycznych relacjach, odwadze stawiania granic i przemocy (niekoniecznie fizycznej) w związkach opowiada ks. Grzegorz Kudlak, psycholog i psychoterapeuta.

Z kolei brytyjska psychoterapeutka, Sue Gerhardt, autorka głośno komentowanej na Wyspach książki Znaczenie miłości, w rozmowie z Jolantą Brózdą-Wiśniewską zwraca uwagę na to, jak bardzo dzieci potrzebują bliskości i dotyku szczególnie w pierwszych miesiącach życia. Z rozmowy dowiemy się również czym różni się dotyk matki od dotyku ojca.

Dział poświęcony miłości zamyka artykuł jezuity, ojca Dariusza Piórkowskiego, który mierzy się z przykazaniem miłości nieprzyjaciół. Na czym ma ona w praktyce polegać? I kto tak naprawdę jest naszym nieprzyjacielem?

Tegoroczne spotkanie na Kubie papieża Franciszka z patriarchą moskiewskim, Cyrylem oraz długo wyczekiwany, czerwcowy Sobór Wszechprawosławny na Krecie, prowokują pytania o przyszłość Kościoła i możliwość pojednania chrześcijan Wschodu i Zachodu. Dlatego drugi dział miesięcznika poświęcony jest ekumenizmowi. Jezuita, ojciec Marek Blaza tłumaczy, na czym polegają różnice dogmatyczne i polityczne pomiędzy Kościołami katolickim i prawosławnym oraz wyjaśnia w czyim interesie jest zacieśnienie więzi między Watykanem a Moskwą?

Ojciec Wojciech Surówka OP analizuje trzy dokumenty ważne dla zrozumienia tego, w jakim punkcie dążenia do jedności się znajdujemy. Czy jedność, o którą się modlimy może rzeczywiście stać się faktem, czy to tylko pobożna utopia? Z kolei ojciec Maciej Biskup OP przybliża mało znane polskiemu czytelnikowi Kościoły przedchalcedońskie i tłumaczy, w jakim sensie te odległe wspólnoty stają się już dziś żywymi znakami poszukiwanej jedności.

Numer otwiera wciągająca rozmowa z dziennikarzem radiowej Trójki, Michałem Nogasiem, który opowiada o czytaniu książek: jak to się robi, żeby w ciągu jednego roku przeczytać blisko 300 tytułów?

W numerze także reportaż o dominikańskim sanktuarium maryjnym w Gidlach, w którym od 500 lat czczona jest słynąca cudami maleńka figurka Matki Bożej. Z kolei ojciec Tomasz Gałuszka OP przybliża postać średniowiecznego dominikanina, Jana Falkenberga, znanego z niewybrednego języka i siarczystych donosów – w tym na Władysława Jagiełłę i Polaków. Natomiast ojciec Mateusz Przanowski OP zastanawia się, co to znaczy dzisiaj zachowywać się jak faryzeusz. Poza tym jak zwykle recenzje kulturalne, felietony i komentarze do niedzielnych czytań.


 

Miesięcznik „W drodze” można nabyć w wersji papierowej w klasztorach dominikańskich i salonach prasowych, natomiast w wersji elektronicznej m.in. w Kindle Store czy iTunes.

Źródło:
;