Imieniny: Grzegorza, Urbana, Magdaleny

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego

Prasa

Majowy numer miesięcznika „W drodze”

miesięcznik w drodze fot. Wydawnictwo W drodze

Tyle w tym numerze ciekawych tekstów, że sama nie wiem, który najpierw Państwu polecić.

 

Skandal u dominikanów

Zacznijmy może od przełknięcia gorzkiej pigułki, czyli od trzech tekstów, które powstały w związku ze skandalicznymi wydarzeniami, jakie miały miejsce wiele lat temu w duszpasterstwie ojców dominikanów we Wrocławiu, gdzie jeden z duszpasterzy, Paweł M., założył sektę i dopuścił się przemocy i gwałtu na studentkach. Jak to możliwe, że do tego doszło i dlaczego studentki pozwoliły, by tak je traktowano – o mechanizmach uwodzenia i uzależniania od siebie przeczytacie w rozmowie z jezuitą Jackiem Prusakiem SJ.

Wiele osób związanych z Kościołem, a zwłaszcza z dominikanami, jest dotkniętych i zgorszonych. Nie tylko tym, co się wydarzyło we Wrocławiu, ale też tym, co w ogóle dzieje się w Kościele. Jak sobie z tym radzą, co robią, by ocalić wiarę – o tym pisze psycholog Olaf Żylicz.

Dopełnieniem tych tekstów jest głos redaktora naczelnego „W drodze” Romana Bieleckiego OP. Jak być dalej dominikaninem, jak być księdzem i co zrobić, żeby odzyskać wiarygodność? – przeczytajcie koniecznie!

 

Pro-life w objęciach Trybunału

To teraz temat równie trudny. I w dodatku kontrowersyjny. Aborcja. Wydaje się, że powiedzieliśmy o niej i napisaliśmy już wszystko. Czyżby? Siostra profesor Barbara Chyrowicz w wyśmienitym tekście Aborcja, postęp i absolutyzm jeszcze raz zmusza nas do przemyśleń i podsuwa argumenty do dyskusji o życiu. A że ta dyskusja jeszcze długo będzie się toczyła, tego możemy być pewni.

 

Granice życia

Skoro mowa o życiu, a właściwe o jego początku, to zachęcam do przeczytania dwóch tekstów dotyczących… końca życia. O terapii uporczywej i daremnej pisze jezuita Jarosław Mikuczewski SJ. O dylematach lekarzy i trudnych decyzjach, które muszą czasami podejmować, z anestezjologiem prof. Alicją Bartkowską-Śniatkowską rozmawia Dorota Juszczyk.

 

(Prze)Moc emocji

I jeszcze na koniec dwa wyborne teksty, na które chcę zwrócić Państwa uwagę: Dlaczego to, w co wierzymy i jakie wyznajemy wartości nie zawsze jest widoczne w naszym życiu – socjologicznym okiem i piórem z tematem mierzy się Rafał Cekiera. A o emocjach w modlitwie, które czasem mają zgubne skutki i nie zawsze przybliżają nas do Chrystusa, pisze ks. Przemysław Sawa.

Oprócz tego jak zawsze felietony (autorzy w mistrzowskiej formie!), recenzje i komentarze biblijne na niedzielę. Gorąco polecam! 160 stron wyśmienitej lektury!

Oceń treść:
Źródło:
;