Imieniny: Ludwiny, Waclawy, Anastazji

Wydarzenia: Światowy Dzień Trzeźwości

Boże Narodzenie

 fot. Beata Orlik

Makówki, inaczej zwane makiełkami, to tradycyjna wigilijna potrawa kuchni śląskiej i wielkopolskiej, z tą różnicą, że w kuchni wielkopolskiej zamiast chałki dodaje się makaron. Głównym składnikiem makówek jest mak, miód, chałka i bakalie - migdały, orzechy, rodzynki. Niekiedy można spotkać także wersję przygotowaną z bułek czy sucharków, jednakże tak oparta na chałce jest tą wersją tradycyjną. Makówki najlepiej smakują drugiego dnia, kiedy wszystkie smaki przejdą sobą.

Składniki:

250-300 g suchego zmielonego maku (można kupić już taki gotowy suchy zmielony mak w sklepach, nie należy mylić go z gotowymi masami makowymi, których nie polecam)

1-1,2 l mleka

80 g posiekanych orzechów włoskich

80 g posiekanych orzechów laskowych

50 g posiekanych migdałów

3 łyżki miodu

60 g cukru

2 łyżki masła

1 łyżeczka ekstraktu waniliowego

1 duża chałka

Mak zalewamy mlekiem, dodajemy masło. Zagotowujemy. Następnie, zmniejszamy ogień i gotujemy tak jeszcze ok. 20 minut mieszając co chwilkę. Dodajemy miód, cukier, ekstrakt i bakalie. Masa nie powinna być zbyt gęsta, ale jeśli taka wyjdzie, dodajmy odrobinę mleka.

Chałkę kroimy na niezbyt grube plastry.

Makówki przygotowujemy w jednym dużym naczyniu lub w kilku mniejszych. Przy każdym wyborze układamy w ten sam sposób: warstwa chałki i na to warstwa ciepłej masy makowej.

Miseczki przykrywamy folią aluminiową (uprzednio pozostawiamy do ostudzenia) i wkładamy na cała noc do lodówki. 

Przed podaniem oprószamy posiekanymi drobno orzechami.

Smacznego!

Oceń treść:
Źródło:
;