Małopolska
Małopolanie potwierdzili, że czas z rodziną jest najważniejszy
Blisko 5 tys. osób skorzystało z różnych propozycji przygotowanych w ramach Małopolskich Dni Rodziny - najnowszej inicjatywy Województwa Małopolskiego, które w naszym regionie trwały od 14 do 21 maja. W ciągu tego tygodnia rodziny mogły zwiedzić muzea, wziąć udział w warsztatach kulinarnych i akcjach zdrowotnych czy udać się w podróż Kolejami Małopolskimi.
„To dla nas, jako inicjatorów Małopolskich Dni Rodziny ogromna satysfakcja, że na nasze zaproszenie do udziału w tym wydarzeniu odpowiedziało tak wiele rodzin. W różnych miejscach spotykaliśmy nie tylko rodziców ze swoimi dziećmi, ale też dziadków z wnukami czy rodzeństwa. To tylko utwierdziło nas w przekonaniu, że takie wydarzenia są potrzebne. Mam nadzieję, że z roku na rok Małopolskie Dni Rodziny będą cieszyć się coraz większą popularnością i już na stałe wpiszą się do kalendarza” – mówi marszałek Jacek Krupa.
Podczas Małopolskich Dni Rodziny mieszkańcy naszego regionu udowodnili, że czują sentyment do kolei. Wielu z nich – szczególnie tych, którzy na co dzień nie korzystają z tego środka transportu - skorzystało z okazji, aby wybrać się w podróż nowoczesnymi składami Kolei Małopolskich. W ubiegłą niedzielę w komfortowych Impulsach, które jeździły na trasie Kraków Lotnisko – Kraków Główny – Wieliczka podróżowało ok. 3 tys. osób. Sporo z nich mogło w tym czasie porozmawiać z wicemarszałkiem Wojciechem Kozakiem i odebrać bezpłatne wejściówki do Kopalni Soli w Wieliczce.
Dużym zainteresowaniem cieszyły się też muzea, które są instytucjami kultury Województwa Małopolskiego. Z bezpłatnej wizyty w Muzeum Lotnictwa tylko w niedzielę, 14 maja skorzystało ponad 600 osób, czyli ok. trzy razy więcej niż tydzień wcześniej. W Muzeum - Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej ze szczególnym zainteresowaniem zwiedzających spotkała się wystawa Nomadzi Europy. Historia słowackiego druciarstwa. Ale odwiedzający mogli też bezpłatnie obejrzeć drugą wystawę czasową - Blaga. Nie rzucajcie swoich pereł przed świnie, prezentującą malarstwo Andrzeja Dziubka oraz ekspozycję w Chałupie Alojzego Dziubka dotyczącą orawskiego wesela. Niemal 200 rodzin (średnio o 40% więcej niż zazwyczaj) odwiedziło też Muzeum - Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec. Wielu z nich zdecydowało się na przyjazd pod wpływem Małopolskich Dni Rodziny. Większym zainteresowaniem odwiedzających cieszyło się też Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie, które odnotowało wzrost frekwencji o ok. 60%. W Małopolskie Dni Rodziny włączyły się też: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie, Muzeum Archeologiczne w Krakowie, Muzeum – Dwory Karwacjanów i Gładyszów oraz Muzeum Okręgowe w Tarnowie, które gościło ponad 130 osób. Podobnie, jak Kino Kijów, które przygotowało szereg atrakcji dla najmłodszych.
Na „Dzień zdrowia i urody” zaprosił Zespół Jednostek Edukacyjnych Województwa Małopolskiego w Gorlicach. W programie znalazły się prelekcje i pokazy dotyczące prawidłowej opieki nad dziećmi, osobami starszymi i niesamodzielnymi, osobami niepełnosprawnymi, a także prawidłowego dbania i pielęgnacji o własną urodę i wygląd zewnętrzny. Z tej niecodziennej propozycji skorzystało ok. 50 osób. Blisko 100 osób odwiedziło też Szkołę Policealną Pracowników Służb Medycznych i Społecznych w Nowym Sączu, gdzie propagowano zdrowy styl życia, zdrowe odżywianie i dbanie o jakość życia całej rodziny. Z kolei zajęcia z opieki nad niemowlakami i małymi dziećmi zaoferował Zespół Jednostek Edukacyjnych Województwa Małopolskiego w Krakowie. Małopolska Szkoła Gościnności w Myślenicach postawiła za to na... szukanie młodych kulinarnych talentów. Najmłodsi - pod czujnym okiem personelu i rodziców - przygotowali drożdżówki z rabarbarem, naleśniki amerykańskie z czekoladą oraz zupę-krem z brokułów.
Małopolskie Dni Rodziny zorganizowano też w placówkach medycznych: Szpitalu Specjalistycznym im. dr. Józefa Babińskiego SPZOZ w Krakowie, Szpitalu Specjalistycznym im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu, Wojewódzkim Szpitalu Chorób Płuc i Rehabilitacji w Jaroszowcu, Wojewódzkim Szpitalu Psychiatrycznym w Andrychowie, Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II, Szpitalu św. Łukasza w Tarnowie, Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika w Krakowie, Wojewódzkim Szpitalu Okulistycznym w Krakowie, Wojewódzkiej Przychodni Stomatologicznej im. dr. n. med. Zbigniewa Żaka w Krakowie, Krakowskim Centrum Rehabilitacji i Ortopedii.