Małopolska
Małopolscy sportowcy wyróżnieni
Klaudia Zwolińska zajęła dziewiąte, a Ksawery Masiuk dziesiąte miejsce w 90. Plebiscycie „Przeglądu Sportowego” na Najlepszego Sportowca 2024 Roku. Wygrała Aleksandra Mirosław, jedyna polska złota medalistka Igrzysk Olimpijskich w Paryżu.
Zwolińska zdobyła srebro w kajakarskim slalomie K1. Zawodniczka Startu Nowy Sącz przegrała jedynie z Jessiką Fox z Australii. Polskie kajakarstwo slalomowe czekało 24 lata na taki sukces. W Sydney srebrne medale wywalczyli w duecie Michał Staniszewski i Krzysztof Kołomański. W 2023 roku nowosądeczanka wywalczyła dwa srebrne medale podczas Igrzysk Europejskich w Krakowie. – W Nowym Roku wyzwaniem jest wejść i wyjść w szpilkach – zażartowała kajakarka odbierając nagrodę na gali w Warszawie. – Od dziecka marzyłam o tym plebiscycie, być w gronie tak utytułowanych sportowców. Jest Olka Kałucka i są nasze szermierki (Aleksandra Jarecka i Renata Knapik-Miazga – przyp. red), myślę, że jakoś podzielimy się tą statuetką. Szczególnie dziękuję niewielkiemu gronu ludzi, którzy wierzyli w mój medal, Polskiemu Związkowi Kajakowemu, Wojsku Polskiemu. Małe sporty utarły nosa. Z takimi partnerami przygotowania do Los Angeles będą bułką z masłem – powiedziała Zwolińska.
W sierpniu leci do Stanów Zjednoczonych
Dziesiąte miejsce zajął Ksawery Masiuk. Pływak urodzony w Tarnowie, debiutował na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu jako brązowy medalista mistrzostw świata seniorów, wicemistrz Europy seniorów, a wcześniej mistrz świata juniorów w stylu grzbietowym. – Nie marzyłem, że będę stał w tym miejscu, w tak młodym wieku. Dziękuję całej mojej rodzinie, Polskiemu Związkowi Pływackiemu na czele z prezes Otylią Jędrzejczak. W sierpniu lecę do USA (będzie trenował pod okiem Boba Bowmana, trenera Michaela Phelpsa – przyp. red), mając nadzieję, że dobrze przygotuje się do kolejnych igrzysk w Los Angeles i wypadnę zdecydowanie lepiej niż w Paryżu – wyjaśnił pływak.
20-latek zaczynał w UKS Start Wola Rzędzińska (trenerem był Henryk Iwaniec), potem trenował w BOSiR Brzesko u Marcina Kacera. Od 2017 roku reprezentuje UKS G-8 Bielany Warszawa.
Wygrali ampfutbolową Ligę Mistrzów
W kategorii Sport bez Barier nagrodę otrzymała ampfutbolowa Wisła Kraków, która w poprzednim roku wygrała Ligę Mistrzów. W hiszpańskiej Esteponie, w finale, krakowianie pokonali Flamencos Amputados Sur 4:2. – Dla młodych sportowców jesteśmy inspiracją, dziękuję rodzinom i osobom wspierającym naszą pasję – zaznaczył na scenie – w imieniu całej drużyny – Przemysław Świercz, kapitan „Białej Gwiazdy”.
Grbiciowi podobała się kolacja
Drużyną Roku zostali siatkarze, zdobywcy srebrnego medalu na IO w stolicy Francji. Polacy przełamali klątwę pięciu przegranych ćwierćfinałów, podczas kolejnych pięciu igrzysk i jednocześnie wywalczyli medal po 48 latach (Montreal 1976) przerwy. Na gali w stolicy kraju zabrakło Małopolan, Tomasza Fornala i Marcina Janusza. – Podoba mi się kolacja, dlatego jesteśmy trzeci rok z rzędu na tej imprezie – skradł show trener Nikola Grbić.
Dziennikarze wywalczyli Fortunie igrzyska w Sapporo
Superczempiona za całokształt kariery sportowej otrzymał Wojciech Fortuna, pierwszy złoty medalista igrzysk olimpijskich w skokach narciarskich. Wychowanek TS Wisła Zakopane odbierając statuetkę nie omieszkał przypomnieć wszystkim zgromadzonym zabawną historię, związaną z jego startem w Japonii. – Pewien towarzysz, przez litość nie powiem jego nazwiska, mimo wygranych kwalifikacji olimpijskich powiedział, że nie pojadę do Sapporo. Bardzo ujęli się wtedy za mną dziennikarze Przeglądu Sportowego. Po 53 latach bardzo serdecznie im za to dziękuję. Korzystając z okazji apeluję do ministra sportu o pomoc finansową dla trenerów młodych skoczków narciarskich. Mamy bardzo zdolne dzieci i młodzież w TS Wisła i wiemy jak odbudować polskie skoki narciarskie. Potrzebne są pieniądze dla trenerów. Niech fortuna Wam sprzyja – humorystycznie zakończył 72-latek.
- Serdecznie gratuluję wszystkim laureatom. Cieszę się, że Małopolska – kolebka polskiego sportu - potwierdziła swoją wysoką pozycję na arenie międzynarodowej. Życzę kolejnych wspaniałych występów w 2025 roku - podsumował wicemarszałek Witold Kozłowski.
Laureaci 90. plebiscytu „Przeglądu Sportowego” na Najlepszego Sportowca Polski 2024 roku. 1. Aleksandra Mirosław (wspinaczka sportowa), 2. Natalia Bukowiecka (lekkoatletyka), 3. Wilfredo Leon (siatkówka), 5. Bartosz Zmarzlik (żużel), 6. Daria Pikulik (kolarstwo), 7. Julia Szeremeta (boks), 8. Robert Lewandowski (piłka nożna), 9. Klaudia Zwolińska (kajakarstwo slalomowe), 10. Ksawery Masiuk (pływanie).
* W 1926 roku z inicjatywy ówczesnego redaktora naczelnego „Przeglądu Sportowego” Kazimierza Wierzyńskiego postanowiono, aby w plebiscycie czytelniczym wybierać corocznie dziesięciu najlepszych sportowców Polski, z których pierwszy zyska miano Sportowca Roku. Wśród zwycięzców Plebiscytu są legendarni sportowcy 20-lecia międzywojennego – Halina Konopacka, Jadwiga Jędrzejowska, Janusz Kusociński, Wacław Kuchar (pierwszy triumfator) czy Stanisław Marusarz, sławy powojenne – Irena Szewińska, Janusz Sidło, Ryszard Szurkowski, Władysław Kozakiewicz, Zbigniew Boniek oraz współcześni herosi sportowych aren z Justyną Kowalczyk (rekordzistka, wygrywała plebiscyt pięciokrotnie z rzędu), Otylią Jędrzejczak, Adamem Małyszem, Anitą Włodarczyk, Kamilem Stochem, Bartoszem Kurkiem, Bartoszem Zmarzlikiem, Robertem Lewandowskim i Igą Światek na czele. W 90 edycjach triumfowało 58 mężczyzn i 32 kobiety.
Plebiscyt „PS” jest drugim najstarszym tego typu konkursem na świecie – zaledwie rok wcześniej nagrody najlepszemu sportowcowi lub zespołowi roku w Szwecji zaczął przyznawać dziennik „Svenska Dagbladet”.