Imieniny: Kseni, Cecylii, Bernardety

Wydarzenia: Dzień Sapera

Dziedzictwo

Małopolski konkurs literacko-dokumentalny z okazji beatyfikacji rodziny Ulmów

ksiądz konrad kozioł fot. Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

W Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” IPN w Krakowie zainaugurowano konkurs literacko-dokumentalny „Młody dokumentalista 2023/2024”, który odbędzie się pod hasłem „...bo ratujemy życie”, w związku z beatyfikacją rodziny Ulmów oraz ustanowieniem przez Sejm roku 2024 Rokiem Rodziny Ulmów.

 

– Ulmowie symbolizują tysiące Polaków, którzy ryzykowali życiem własnym, swoich współmałżonków i dzieci, aby ratować ludność żydowską i jej pomagać – powiedział w swoim wystąpieniu dyrektor krakowskiego oddziału IPN dr hab. Filip Musiał. – Z Małopolski chcemy przywołać postaci tak znane jak choćby rodzina Baranków z Siedlisk, zamordowaną w marcu 1943 r., czy mniej znane, ale przypominane m.in. przez IPN rodziny Kucharskich i Książków zamieszkałych w okolicach Kozłowa. Chcemy też sięgnąć pamięcią do Tadeusza Pankiewicza i Apteki Pod Orłem. Być może dzięki młodzieży, która weźmie udział w tym konkursie uda się odkryć nowe, nieznane przypadki, nowe nieznane historie i życiorysy Polaków, którzy ratowali Żydów w latach II wojny światowej – dodał dr Filip Musiał.

– Dla młodych Polaków to wzór postępowania przede wszystkim ludzi wiarygodnych, którzy nie tylko na co dzień żyli Słowem Bożym, ale także nie zawiedli w godzinie próby. Ratowali życie bliźnich nie patrząc na zagrożenie śmiercią. Taka jednoznaczna postawa bez wątpliwości wybierająca dobro, wynikała z ich miłości i wierności Bogu – to dzisiaj bardzo rzadka postawa, a dla nas bardzo istotna, bo pokazuje ludzi niesamowitych, gigantów wiary i człowieczeństwa – mówiła małopolska kuratora oświaty Barbara Nowak zachęcając dyrektorów szkół i nauczycieli by zainteresowali młodych konkursem. – Chcemy bardzo, żeby głosem młodych ludzi dokonało się wyjście z cienia tych, którzy ratowali prześladowanych Żydów, ale także tych, którzy zostali uratowani – podkreślała.

Ks. Konrad Kozioł zwrócił uwagę, że konkurs jest okazją do poznania historii, ale nie tylko tej z podręczników, ale przede wszystkim tej, która jest doświadczeniem naszych domów. Zaznaczył, że to wiara motywowała Polaków do ratowania Żydów w trakcie II wojny światowej. W tym kontekście przywołał fragment z Ewangelii wg św. Jana: “Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich”. Przywołał przykłady kapłanów Archidiecezji Krakowskiej, którzy ratowali Żydów: bp Albina Małysiaka czy ks. Franciszka Mirka z Nowej Góry. – Tych znaków miłości człowieka do drugiego człowieka, ze względu na miłość do Boga, jest bardzo wiele – mówił dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Metropolitalnej w Krakowie zachęcając, by młodzież rozpoczęła przygotowania do konkursu od rozmów ze swoimi najbliższymi czy księżmi w parafii, którzy mają wiedzę na temat lokalnej społeczności i przykładów miłości bliźniego. 

Celem konkursu jest odkrycie i opisanie historii Polaków ratujących Żydów na terenie okupowanej przez Niemców Polski w latach 1939-1945, a także wskazanie na istotną rolę młodego pokolenia dla zachowania pamięci o bohaterskich i szlachetnych postawach Polaków w czasie II wojny światowej. Projekt przeznaczony jest dla uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych oraz uczniów szkół ponadpodstawowych z Małopolski.

Zadanie konkursowe polega na napisaniu reportażu jako pracy indywidualnej, poświęconej wybranej osobie lub osobom (np. rodzinie) – Polakom ratującym Żydów na terenie okupowanej przez Niemców Polski w latach 1939-1945.

Prace konkursowe należy nadsyłać w terminie 1-19 stycznia 2024 r. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 20 marca 2024 r. podczas gali finałowej w Krakowie, cztery dni przed przypadającym 24 marca Narodowym Dniem Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Wszelkie informacje na temat projektu będą zamieszczane na stronie internetowej Kuratorium Oświaty w Krakowie, w odrębnej zakładce pod nazwą „Polacy ratujący Żydów”, a także na stronie internetowej Oddziału IPN w Krakowie.

Patronat honorowy nad projektem objęli: metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, biskup diecezji tarnowskiej Andrzej Jeż i dr Wanda Półtawska.

Źródło:
;