Imieniny: Kseni, Cecylii, Bernardety

Wydarzenia: Dzień Sapera

Aktywnie

Małopolskie odznaki papieskie pomysłem na wakacje

 fot. materiały prasowe

Okres wakacyjny to doskonały czas, by zdobyć odznaki turystyczne związane ze św. Janem Pawłem II. Cieszą się one coraz większym zainteresowaniem wśród turystów.

Wszystko zaczęło się w 2003 r., kiedy to Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK wytyczył i oznakował Małopolski Szlak Papieski im. Jana Pawła II. Jego 231-kilometrowa trasa główna wiedzie z Kalwarii Zebrzydowskiej do Starego Sącza. Odchodzi od niej 10 tras bocznych, zwanych wariantami, z którymi łączna długość szlaku wynosi około 620 km.

Pierwsza turystyczna odznaka papieska została ustanowiona w 2015 r. przez Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II i Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK. Regionalna odznaka turystyczna Małopolskiego Szlaku Papieskiego im. św. Jana Pawła II posiada cztery stopnie - żółto-biały, brązowy, srebrny i złoty, a ich zdobycie zależy od ilości przebytych odcinków szlaku.

Żółto-biała odznaka zostaje przyznana za przejście całej głównej trasy Małopolskiego Szlaku Papieskiego Kalwaria Zebrzydowska-Stary Sącz, natomiast brązowa i srebrna oraz złota za zdobycie odpowiednio dwóch, trzech i czterech z proponowanych wariantów szlaku. 

- Takie zróżnicowanie jest niewątpliwie potrzebne, bo nie każdy, zwłaszcza początkujący wędrowiec górski, da radę przejść od razu cały szlak. Na początek wystarczy przejść dowolne 2 z 10 proponowanych wariantów Małopolskiego Szlaku Papieskiego i zdobyć brązowy stopień odznaki - mówi Małgorzata Szczepańska z Centralnego Ośrodka Turystyki Górskiej PTTK.

Z okazji 100. rocznicy urodzin papieża Polaka IDMJPII i COTG ustanowili pamiątkową odznakę turystyczną 100. Rocznicy Urodzin Karola Wojtyły. Jest to odznaka jednostopniowa i można ją zdobywać jednocześnie ze zdobywaniem innych odznak turystyki kwalifikowanej PTTK.

Może ją zdobyć każdy turysta, który dowolnym szlakiem turystycznym dotrze do jednego z następujących schronisk górskich: na Leskowcu im. Czesława Panczakiewicza, na Markowych Szczawinach im. Hugona Zapałowicza, na Hali Krupowej im. Kazimierza Sosnowskiego, na Turbaczu im. Władysława Orkana, na Prehybie im. Kazimierza Sosnowskiego i na Polanie Chochołowskiej im. Jana Pawła II.

- Karol Wojtyła lubił aktywnie wypoczywać w górach, zwłaszcza wędrując po Beskidach i Tatrach, pieszo i na nartach, zarówno w latach szkolnych, jak i potem jako duszpasterz, biskup, kardynał i papież. Dlatego, aby zdobyć odznakę, proponujemy odwiedzenie jednego z miejsc, które są papieżem Polakiem związane i w których wielokrotnie bywał. Chcemy przypominać postać i działalność Karola Wojtyły - papieża turysty, jego wielkie umiłowanie gór i przyrody. W ten sposób może zachęcimy wszystkich do aktywności na świeżym powietrzu - opisuje Szczepańska.

Możliwość zdobywania odznaki górskiej stworzonej z okazji 100. urodzin Karola Wojtyły została przedłużona do końca 2021 r. - Pandemia i ograniczenia sanitarne spowodowały, że ubiegły rok był trudny pod względem turystyki. Mamy nadzieję, że przedłużenie okresu zdobywania odznaki zachęci więcej osób do podjęcia trudu wędrowania po górskich szlakach związanych ze św. Janem Pawłem II - wyjaśnia Szczepańska.

Zgodnie z danymi PTTK, regionalną odznakę turystyczną Małopolskiego Szlaku Papieskiego im. św. Jana Pawła II zdobyło ponad 630 turystów, a pamiątkową odznakę turystyczną 100. Rocznicy Urodzin Karola Wojtyły ponad 2000 osób. Szczegółowe regulaminy dotyczące zdobywania odznak papieskich dostępne są na stronie www.cotg.pttk.pl.

Oceń treść:
Źródło:
;