Imieniny: Joanny, Zuzanny

Wydarzenia: Dzień modlitw za Kościół w Chinach

Prasa

Marcowy „W drodze” już w sprzedaży

miesięcznik w drodze fot. W drodze 3/2021

Dla miesięcznika „W drodze” skończyła się pewna epoka – 2 lutego zmarł pomysłodawca, założyciel i wieloletni redaktor naczelny naszego pisma ojciec Marcin Babraj OP. Stworzył miesięcznik w czasach, gdy wydawanie katolickiego miesięcznika oznaczało ciągłą walkę o przydziały papieru, utarczki z cenzorami i zakaz drukowania tekstów „niewygodnych” autorów. Ojciec Marcin był niezłomny – to właśnie na łamach „W drodze” publikowali ci, przed którymi gdzie indziej zatrzaskiwano drzwi. Kim był Maciej Babraj OP i skąd się wzięło jego marzenie o piśmie dla ludzi wierzących i poszukujących? – przeczytajcie koniecznie, co napisali Jan Grzegorczyk i Nikodem Brzózy OP.

 

Niemal każdego dnia słyszymy w mediach o konieczności rozdziału Kościoła od państwa. Wiele osób traktuje takie dyskusje jako atak na Kościół. Czy rzeczywiście tak jest? Sojusz tronu z ołtarzem nigdy w historii nie kończył się dobrze. Może więc taki rozdział jest potrzebny nam wszystkim? Rozmawiamy o tym z ks. prof. Piotrem Mazurkiewiczem. A o tym, jak ułożyć relacje między Kościołem a polityką i jak mają się w tym odnaleźć katolicy pisze Krzysztof Mazur.

Dla wielu osób przystąpienie do sakramentu pokuty to droga przez mękę. Konfesjonał kojarzy im się z salą tortur, a kapłan z bezwzględnym i okrutnym sędzią, który wymierza sprawiedliwość. Paraliżują nas wstyd i strach. Coraz rzadziej myślimy o tym, że sakrament pokuty to spotkanie z miłosiernym Ojcem, i że spowiedź to nie przepustka umożliwiająca przystąpienie do komunii świętej. Po co mamy chodzić do spowiedzi, na czym polegają pokuta i zadośćuczynienie i co wolno księdzu w konfesjonale – o tym przeczytacie w znakomitych tekstach ks. Artura Stopki, Pawła Krupy OP i Wacława Oszajcy SJ.

A na zakończenie dwa słowa o rozmowie, która otwiera ten numer miesięcznika – Ja też odchodzę. O apostazji, porzucaniu wiary i złości na Kościół rozmawiają ks. Wojciech Węgrzyniak i Katarzyna Kolska.

Jak co miesiąc polecamy znakomite felietony, recenzje i rozważania na niedziele. Miesięcznik „W drodze” czeka na wyciągnięcie ręki: w prenumeracie, w dobrych salonach prasowych i dominikańskich kościołach, na wdrodze.pl i e-kioskach.

Oceń treść:
Źródło:
;