Małopolska
Marek Nawara został patronem mostu na Wiśle
Tytan pracy, samorządowiec z wizją, oddany bez reszty Małopolsce – tak Marka Nawarę, pierwszego marszałka województwa małopolskiego, wspominają do dzisiaj bliscy i współpracownicy. W związku ze zbliżającą się 7. rocznicą jego śmierci, postanowiono uczcić jego pamięć w niezwykły sposób. Most na Wiśle, który łączy gminy Szczurowa i Koszyce, otrzymał imię Marszałka Marka Nawary. W uroczystości udział wzięli m.in. Monika Karlińska-Nawara, marszałek Jacek Krupa, a także przedstawiciele lokalnych samorządów.
Na ten most mieszkańcy gmin Koszyce i Szczurowa czekali latami – zanim powstał, musieli przeprawiać się tu płatnymi promami. Nad tą kluczową inwestycją marszałek Marek Nawara czuwał od samego początku. Od podpisania porozumienia z samorządami powiatów i gmin, na których terenie miał powstać most, poprzez wizyty na placu budowy i próby obciążeniowe mostu, aż po jego uroczyste otwarcie 24 października 2002 roku.
“Marek Nawara zostawił po sobie nie tylko dobre wspomnienia, ale wiele namacalnych dowodów swojej sumiennej pracy dla Małopolan. Jednym z nich jest właśnie ten most na Wiśle. Ta niezwykle ważna dla Małopolski inwestycja była wstępem – a jednocześnie symbolem znaczącej roli, jaką przyjdzie odegrać samorządowi województwa w rozwoju całego regionu” – mówił podczas uroczystości nadania imienia marszałek Jacek Krupa.
Jak zauważył marszałek Krupa, wizja zmarłego 7 lat temu Marka Nawary jest w dalszym ciągu kontynuowana.
- Jestem przekonany, że dzieło budowy nowoczesnej i samorządnej Małopolski zapoczątkowane kilkanaście lat temu, będzie nadal efektywnie realizowane z pożytkiem dla całej naszej małopolskiej rodziny. Już dzisiaj powstają kolejne drogi i mosty, które ułatwiają komunikację w naszym regionie. Przykład, już za niespełna dwa lata powstanie inny długo wyczekiwany most na Wiśle, który połączy tym razem Borusową z Nowym Korczynem – zakończył Jacek Krupa.
Przypomnijmy, Marek Nawara urodził się 18 kwietnia 1956 r. w Krakowie. W latach 1990-1998 był wójtem gminy Zielonki i przewodniczącym Sejmiku Samorządowego Województwa Krakowskiego. W latach 1997-1998 pełnił funkcję posła (AWS) na sejm RP, a od 1998 r. – radnego województwa małopolskiego. Dwukrotnie był marszałkiem województwa małopolskiego – w latach 1998-2002 oraz 2006-2010. Równocześnie pełnił szereg funkcji, był m.in. założycielem i prezesem Stowarzyszenia Wspólnota Małopolska, a także współprzewodniczącym Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.
Za swoją pracę i osiągnięcia Marek Nawara został odznaczony m.in. Złotym Krzyżem Zasługi Krzyżem Kawalerskim, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Złotym Medalem za Ratowanie Życia i Ochronę Mienia oraz Srebrnym Medalem 600-lecia Odnowienia Akademii Krakowskiej. Zdobył tytuł „Człowiek Roku 2000” w plebiscycie Gazety Krakowskiej.
Marek Nawara był jednym z najaktywniejszych polskich samorządowców. Za szczególne zasługi dla samorządności w Polsce został wyróżniony Nagrodą im. Grzegorza Palki – nazywanej „samorządowym Oskarem” – oraz Różą im. Franciszki Cegielskiej. Gdy pełnił funkcję wójta, gmina Zielonki była często nagradzana i stawiana jako wzór samorządowego sukcesu. W kadencji 1998-2002, już jako marszałek Małopolski, koordynował prace nad przygotowaniem pierwszej strategii rozwoju województwa. Zastosowano wtedy niespotykane rozwiązanie polegające na szerokiej partycypacji społecznej regionu w tworzeniu strategii poprzez stworzenie tzw. Małopolskiej Listy Szans. Był to ewenement w skali krajowej. Marszałek Nawara był też inicjatorem powstania pierwszego w Polsce internetowego portalu regionalnego – Wrót Małopolski. Z jego inicjatywy Województwo Małopolskie wprowadziło też m.in. system wsparcia na rzecz małopolskich zabytków czy jednostek OSP.
Jego pasją były górskie wędrówki, sport i fotografia. Zmarł w swoim domu w Batowicach 25 maja 2011 r.