Imieniny: Laury, Marcjana, Alberta

Wydarzenia: Dzień Walki z Pustynnieniem i Suszami

Komentarze

Marginalizacja osób starszych jest szkodliwa dla społeczeństwa

 fot. Fotolia.com

Ustanowiony przez Papieża Franciszka Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych ma przypominać nam, że marginalizacja osób w podeszłym wieku jest szkodliwa dla całego społeczeństwa – uważa abp Fabio Dal Cin. Papieski delegat ds. sanktuarium w Loreto podkreśla, że jedną z najbardziej kluczowych spraw dla współczesnych społeczeństw jest konieczność przywrócenia więzi między młodzieżą a starszymi pokoleniami.

 

Pandemia znacznie osłabiła więzi międzypokoleniowe i sprawiła, że wiele osób w podeszłym wieku stało się jeszcze bardziej samotnych. „Ta samotność zabija prawie tak jak Covid, dlatego teraz jest najlepszy czas, żeby poświęcić osobom starszym szczególną uwagę” – powiedział w rozmowie z Radiem Watykańskim abp Dal Cin. 

„Dziadkowie Jezusa, Joachim i Anna, nie byli postronnymi widzami, ale gorliwymi współpracownikami Boga w realizacji zbawczego planu, żywymi przykładami wiary, wytrwałości i modlitwy. Dlatego nie możemy zapomnieć o starszych, być wobec nich obojętnymi. Nie dajmy się pochłonąć pracy i licznym obowiązkom na tyle, aby o nich zapomnieć – powiedział abp Fabio Dal Cin. – Dziadkowie z reguły nie patrzą tak często na zegarek i mogą swoim wnukom dać coś najcenniejszego – swój czas i mądrość. Podobnie było z Joachimem i Anną, którzy zapewne swoją postawą ułatwili Maryi zgodę na przyjęcie Bożych planów objawionych jej przez Anioła. Dziś także to najczęściej osoby starsze przekazują wiarę wnukom i swoim świadectwem pomagają młodym ludziom odpowiedzieć pozytywnie na Boże powołanie.“

Oceń treść:
Źródło:
;