Imieniny: Eleonory, Fortunata, Roberta

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Życie

 fot. materiały prasowe

Z powodu pandemii wiele wydarzeń publicznych zostało odwołanych, w tym Narodowy Marsz Życia w Warszawie, jak i podobne marsze w wielu miastach Polski. Fundacja Małych Stópek, która organizuje takie wydarzenie od lat w Szczecinie, zaprasza do udziału w jego internetowej wersji.

Organizacja, jako pierwsza w Polsce, chce przeprowadzić Marsz dla Życia za pośrednictwem Internetu. - Podczas szczecińskiej odsłony wydarzenia bardzo istotne było to, że gromadziliśmy się razem, by uwrażliwiać na wartość nienarodzonego życia. Obecnie nie możemy spotkać się fizycznie, ale mimo tego nadal możemy być razem i mówić o wielkiej wadze ludzkiego istnienia, począwszy od samego poczęcia - opisuje ks. Tomasz Kancelarczyk, prezes Fundacji.

To właśnie jest powodem organizacji w najbliższą niedzielę 26 kwietnia internetowego Marszu dla Życia. - W ciągu poprzednich lat ulicami Szczecina przechodziło z nami kilkanaście tysięcy osób. W tym roku może być nas znacznie więcej, ponieważ mogą „pójść” nie tylko szczecinianie, ale mieszkańcy dowolnego zakątka Polski, którzy dołączą do nas za pośrednictwem przekazu „na żywo” - zachęca do udziału kapłan.

Internetowa wersja szczecińskiej odsłony Marszu dla Życia rozpocznie się o godz. 14:30. W ramach transmisji, która odbywać się będzie za pośrednictwem kanału YouTube Bractwa Małych Stópek, jak i na facebookowych profilach „Marsz dla Życia Szczecin”, „Fundacja Małych Stópek” oraz „Bractwo Małych Stópek”, zaplanowano szereg niespodzianek.

Aby uatrakcyjnić przekaz pro-life, organizatorzy posłużą się różnymi grafikami i filmami. Nie zabraknie też stałych punktów programu - tak jak zwykle bywało, marsz rozpocznie abp Andrzej Dzięga. W tym roku metropolita archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej wygłosi do uczestników przesłanie online.

- Ten marsz pełni zawsze rolę społeczną i edukacyjną, więc nie chcieliśmy, by osoby zaangażowane w obronę życia poczuły się w czasie pandemii pozostawione. Stąd pomysł na przekazanie treści pro-life online - opisuje Anna Pleskot z Fundacji Małych Stópek.

W czasie niedzielnej transmisji przewidziano m.in. pokaz grafik prezentujących rozwój prenatalny człowieka, rozmowę z ks. Kancelarczykiem o inicjatywach Fundacji Małych Stópek oraz odmówienie Koronki do Bożego Miłosierdzia, jak i podjęcie Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.

- Co ważne, osoby uczestniczące w tym wirtualnym marszu będą mogły na bieżąco zadawać pytania i komentować przedstawiane treści. To sprawi, że poczujemy się wspólnotą - choć nie będziemy fizycznie w jednym miejscu, połączymy się duchowo, mówiąc o fundamentalnej wartości ludzkiego życia - podkreśla Pleskot.

Istotne są również słowa przewodnie tegorocznego szczecińskiego marszu „Jak nie Ty, to kto?”, które zostały zaczerpnięte z encykliki św. Jana Pawła II „Christefidelis Laici”. - One przypominają o zaangażowaniu świeckich w Kościele i na świecie. Dzieła obrony życia mogą być różne. Mają wymiar duchowy, społeczny i materialny. Ważne, abyśmy aktywnie włączali się w poszczególne zadania i sami rozpoczynali we własnym środowisku różne inicjatywy pro-life - tłumaczy ks. Kancelarczyk.

Duchowny zaznacza, że podobne internetowe wydarzenia są planowane także w innych miastach. - Nasze spotkanie będzie jednak pierwsze i tak się szczęśliwie złożyło, że wypada dzień przed 6. rocznicą kanonizacji św. Jana Pawła II. A to przecież jego słowa z encykliki „Evangelium Vitae”, zachęcające do wyjścia z „ewangelią życia” na ulice, stały się przyczyną organizowania Marszów dla Życia. Mamy więc nadzieję, że także to wirtualne spotkanie spełni jutro swą rolę, a po nim kolejne podobne wydarzenia tego typu - podkreśla prezes Fundacji Małych Stópek.

Oceń treść:
Źródło:
;