Imieniny: Henryka, Kingi, Andrzeja

Wydarzenia:

Dziedzictwo

Marsz Pamięci w 75. rocznicę likwidacji krakowskiego getta

pomnik na terenie obozu w płaszowie fot. Dariusz Żukowski / wikipedia.org

„Udział w Marszu będzie także wyrazem solidarności z wszystkimi, którzy pragną tamte wydarzenia zachować w społecznej pamięci, by wspólna przyszłość była budowana na wzajemnym szacunku, porozumieniu i dialogu. Dziś jest to szczególnie potrzebne” - napisał w specjalnym komunikacie ks. Łukasz Kamykowski, Archidiecezjalny Referent Duszpasterstwa Ekumenicznego.

 

Publikujemy treść Komunikatu duszpasterstwa ekumenicznego w Krakowie:

 

Naszym obowiązkiem jako chrześcijan jest troska o ocalenie pamięci o Żydach, mieszkańcach Rzeczypospolitej, i przekazanie tej pamięci dzieciom i wnukom.
bp Mieczysław Cisło

 

W tym roku, 13 i 14 marca, przypada 75. rocznica likwidacji krakowskiego getta. W niedzielę, 11 marca o godzinie 12.00 odbędzie się Marsz upamiętniający te tragiczne wydarzenia. Jak co roku jego uczestnicy zbiorą się na placu Bohaterów Getta i przejdą drogę na teren byłego obozu koncentracyjnego w Płaszowie. Dla większości mieszkańców getta była to droga ku śmierci.

Zapraszam do uczestnictwa w Marszu Pamięci mającym na celu uczczenie ofiar Zagłady, członków społeczności, która przez wieki współtworzyła kulturowe, duchowe i religijne dziedzictwo naszego miasta. W przedwojennym Krakowie była to jedna czwarta jego obywateli. Udział w Marszu będzie także wyrazem solidarności z wszystkimi, którzy pragną tamte wydarzenia zachować w społecznej pamięci, by wspólna przyszłość była budowana na wzajemnym szacunku, porozumieniu i dialogu. Dziś jest to szczególnie potrzebne.

Marsz rozpocznie się częścią oficjalną o godz. 12.00 przed Apteką pod Orłem – Muzeum Pamięci na Placu Bohaterów Getta. Po niej nastąpi przemarsz ulicami Podgórza – Limanowskiego, Wielicką i Jerozolimską – na teren byłego obozu KL Płaszów, gdzie odbędzie się krótka ceremonia połączona z modlitwą za pomordowanych.

Organizatorem Marszu Pamięci jest – wraz z Kancelarią Prezydenta Miasta Krakowa oraz Gminą Wyznaniową Żydowską – Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej. Więcej informacji na temat Marszu można uzyskać na stronie: www.jewishfestival.pl.

 

In Christo
ks. Łukasz Kamykowski
Archidiecezjalny Referent Duszpasterstwa Ekumenicznego

Oceń treść:
;