Imieniny: Doroty, Bogdana, Pawla

Wydarzenia:

Pod oknem

Matka Boża Ludźmierska patronką Powiatu Nowotarskiego

ludźmierz fot. Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

– Pani Ludźmierska staje się Panią Serc ludzi tu mieszkających, także w wymiarze ich rzeczywistości świeckiej i doczesnej po to, aby ci którzy dźwigają i będą na swoich barkach dźwigać odpowiedzialność za życie samorządowe tej ziemi, podejmowali rys humanizmu chrześcijańskiego – mówił abp Marek Jędraszewski w Ludźmierzu. Dziś, podczas uroczystej sesji Rady Powiatu Matka Boża Ludźmierska została ogłoszona patronką Powiatu Nowotarskiego.

 

W czasie homilii abp Marek Jędraszewski zwrócił uwagę, że wszyscy, którzy „słuchają słowa Bożego i zachowują je” mają szczególny Maryjny rys i są bliscy Jezusowi w wymiarze duchowym. Nawiązując do przepowiedni Symeona złożonej Matce Bożej, metropolita krakowski podkreślił, że wprowadzający w czyn słowa Chrystusa stają się znakiem sprzeciwu dla świata i tak jak On, niekiedy będą musieli się spotkać z odrzuceniem i cierpieniem.

Arcybiskup zaznaczył, że prawda o podobieństwie do Maryi – poprzez słuchanie i rozważanie Słowa Bożego oraz poprzez bliskość losów ludu Bożego na skutek dawanego świadectwa o swej wierze – odnosi się także do mieszkańców Podhala, zwłaszcza wtedy, gdy odmawiają różaniec. Metropolita przypomniał słowa wypowiedziane przez Jana Pawła II w Nowym Targu, który zwrócił uwagę na uśmiech Matki Boskiej Ludźmierskiej, która jest emanacją kobiet Podhala. Podkreślił, że uśmiech niekiedy pojawia się przez łzy, przez trud pracy, przez „szczególne zderzenie między nierodzajną ziemią tych okolic, a sercem pełnym miłości, dobroci i gotowości do poświęcenia”. – To przejaw szczególnego humanizmu – wejścia Boga w rzeczywistość człowieka. Wejścia Przenajświętszej Matki naszego Zbawiciela w rzeczywistość polskiego ludu – mówił abp Marek Jędraszewski.

Metropolita krakowski przywołał wydarzenia sprzed 59 lat, gdy cudowna figura Matki Bożej została ukoronowana koronami papieskimi przez kard. Stefana Wyszyńskiego i bp. Karola Wojtyłę. Kiedy podniesiono figurę, ona nagle się przechyliła, a z jej ręki wypadło berło, które w ostatniej chwili schwycił bp Wojtyła. Wtedy prymas Wyszyński powiedział: „Karolu, Matka Boska przekazuje ci władzę”. Kilka miesięcy później bp Wojtyła został metropolitą krakowskim, a 16 października 1978 wybrano go na następcę św. Piotra.

Historycznym i wzruszającym wydarzeniem arcybiskup nazwał ogłoszenie Matki Bożej Ludźmierskiej – Gaździny Podhala patronką Powiatu Nowotarskiego. Zaznaczył, że powiatowi przekazana została władza w postaci berła Królowej Podhala. – Pani Ludźmierska staje się Panią Serc ludzi tu mieszkających, także w wymiarze ich rzeczywistości świeckiej i doczesnej po to, aby ci którzy dźwigają i będą na swoich barkach dźwigać odpowiedzialność za życie samorządowe tej ziemi, podejmowali ten rys humanizmu chrześcijańskiego – mówił metropolita krakowski podkreślając, że właściwie rozumiana władza jest służbą na rzecz lokalnej społeczności.

Arcybiskup w tym kontekście wskazał najważniejsze zadania władzy samorządowej: utrwalanie pokoju, wzajemnego szacunku i życzliwości, a także troskę o małżeństwa i rodziny, o ludzi starszych, chorych, samotnych i opuszczonych oraz o życie dzieci nienarodzonych. 

Na koniec metropolita zwrócił uwagę na ogród różańcowy obok ludźmierskiego sanktuarium, w którym jest monumentalna postać Jana Pawła II odmawiającego różaniec a także „wrota wiary” z dzwonem, w który może uderzyć każdy pielgrzym na znak odnowienia swej wiary. – Módlmy się dzisiaj, dziękując Bogu za ten dzień niezwykły, by jak najwięcej ludzi uderzało w ten dzwon mówiąc, że Matka Boża Ludźmierska jest ich prawdziwie Królową, Matką i Gaździną, że są dumni z tego, że także Powiat Nowotarski ma Ją za swoją patronkę. Módlmy się, aby dźwięk tego dzwonu rozlegał się jak najczęściej i żeby trafiał do jak największej rzeszy innych, którzy słuchając jego brzmienia będą wołali z nadzieją, z radością, z miłością: „Pani Ludźmierska, Uśmiechnięta Pani, módl się za nami”.

Źródło:
;