Imieniny: Magdaleny, Bogumily, Urszuli

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych

Uroczystości

Męczeństwo św. Jana Chrzciciela

męczeństwo świętego jana chrzciciela fot. Caravaggio

29 sierpnia Kościół katolicki czci dzień męczeństwa św. Jana Chrzciciela.

 

Jan był synem Elżbiety, która była bezpłodna i kapłana Zachariasza. Jan urodził się pół roku przed Jezusem. Przy jego obrzezaniu Zachariasz wyśpiewał kantyk, w którym sławi wypełnienie się obietnic mesjańskich i wita go jako proroka, który przed obliczem Pana będzie szedł i gotował mu drogę w sercach ludzkich. Pieśń zapisana w Ewangelii wg św. Łukasza (Łk 1, 68-79) na stałe weszła do liturgii i stanowi istotny element codziennej porannej modlitwy Kościoła – Jutrzni.

Przez trzydzieści lat Jan wiódł życie ukryte, pełne ascezy i pokuty, a późniejsza działalność publiczna pokazała jego siłę charakteru i bezkompromisowość, zwłaszcza wtedy, gdy napomniał króla Heroda, że cudzołoży z żoną swego brata, co było zresztą przyczyną ścięcia Jana.

Wypowiadane w czasie każdej Mszy św. słowa „Oto Baranek Boży, który gładzi grzechy świata”, to świadectwo Jana o Jezusie, gdy Chrzciciel zobaczył Mesjasza nad Jordanem (J 1, 29. 36). Równie mocnego świadectwa ze strony Jezusa doczekał się sam Jan: „Między narodzonymi z niewiast nie powstał większy od Jana Chrzciciela” (Mt 11, 11; Łk 7, 28).

Św. Jan Chrzciciel był pierwszym świętym czczonym w całym Kościele. Jemu dedykowana jest rzymska bazylika św. Jana na Lateranie – katedra każdego papieża.

;