Pod oknem
Medal Stulecia Odzyskania Niepodległości dla kard. Stanisława Dziwisza
Kardynał Stanisław Dziwisz został uhonorowany przez Prezesa Rady Ministrów, Mateusza Morawieckiego Medalem Stulecia Odzyskania Niepodległości. Wyróżnienie to otrzymały osoby zaangażowane na rzecz przemian politycznych, które rozsławiły dobre imię Polski, aktywnie wzmacniały suwerenność i tożsamość narodową. Uroczystego wręczenia medalu w imieniu Prezesa Rady Ministrów dokonał Wojewoda Małopolski, Piotr Ćwik.
– To dla mnie ogromny zaszczyt, przekazać Jego Eminencji w imieniu Premiera Medal Stulecia Odzyskania Niepodległości – powiedział Wojewoda Małopolski. – Tym medalem rząd Polski składa szczególne podziękowania dla osób, które na rzecz Polski i jej państwowości zasłużyły się od roku 1918. (…) Ksiądz Kardynał swoją osobą, świadectwem i obecnością przy papieżu św. Janie Pawle II, ale również poprzez swoją aktualną posługę niewątpliwie na ten medal bardzo szczególnie zasłużył – dodał.
Kardynał Stanisław Dziwisz wyraził swą wdzięczność Prezesowi Rady Ministrów za to odznaczenie.
– Bardzo sobie je cenię. O wolność zawsze trzeba było walczyć, a w tej walce odznaczył się także Kościół – powiedział. Podkreślił, że Kościół Katolicki w czasach niewoli zabezpieczał istnienie narodu, a po odzyskaniu niepodległości brał udział w zmaganiach o zachowanie suwerenności. Przypomniał ważne postaci Kościoła, które walczyły o wyzwolenie: kard. Stefana Wyszyńskiego, św. Jana Pawła II. – Ten medal przyjmuję z wdzięcznością i myślą o tych, którzy budowali suwerenność w Polsce – stwierdził. Dodał, że wolność którą współcześnie naród Polski się cieszy należy pielęgnować, również poprzez właściwą współpracę państwa z Kościołem.
– Jestem zaskoczony, nie spodziewałem się takiego wyróżnienia. Wiem, kto budował naszą niepodległość, suwerenność i stuletnią historię naszej ojczyzny. Nie spodziewałem się, że ten zaszczyt przypadnie również mi. Zyskaliśmy wolność, ale trzeba ją zagospodarować, by nie była swawolą, ale i wolnością dla innych. Trzeba to przypominać także w tym momencie historii – powiedział kardynał w rozmowie z dziennikarzami.
– Ten medal to dla mnie zachęta do dalszej współpracy dla dobra społecznego i dla dobra narodu. Ludzie, którzy budowali niepodległość kierowali się dobrem narodu i my wszyscy powinniśmy się tym kierować. Możemy się różnić między sobą, bo demokracja zakłada różne stanowiska i oceny, ale powinna nam przyświecać myśl, że pracujemy dla dobra narodu – odpowiedział zapytany o to, jakie znaczenie ma dla niego otrzymany medal.
Na pytanie o 40. rocznicę pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski powiedział, że to wydarzenie było ważne i zmieniło cały świat. Papież wskazał wtedy, że przyszłość nie należy do marksizmu, ale do wolności, praw człowieka i solidarności międzyludzkiej. – To rozpoczęło pochód ku wolności dla naszego narodu i całego świata – stwierdził.
Odnosząc się do oskarżeń rzucanych na św. Jana Pawła II kardynał powiedział, że wypowiedź papieża Franciszka była bardzo istotna. Wierni powinni wierzyć aktualnemu papieżowi, który jednoznacznie wyraził swoje zdanie.
– Jan Paweł II nigdy nie tolerował zła i starał się je przezwyciężyć poprzez stosowne dekrety. Rozpoczął to jeszcze w latach 80., a podjęli to jego następcy – podkreślił, stwierdzając że zarzuty, które się pojawiają wobec postaci papieża Polaka wynikają z niewiedzy, a wszelkich insynuacji dotyczących oszukiwania papieża przez jego najbliższych pracowników nie może potwierdzić.
– Kierujemy się zasadami, które określił Ojciec Święty w swym ostatnim dekrecie – odpowiedział na pytanie dotyczące dymisji biskupów ukrywających pedofilię w Kościele.
Składamy serdeczne gratulacje Kardynałowi Stanisławowi Dziwiszowi w dniu otrzymania Medalu Stulecia Odzyskania Niepodległości od Prezesa Rady Ministrów.