Małopolska
Medale św. Brata Alberta przyznane
Medal św. Brata Alberta, ustanowiony w 1997 r., przyznawany jest przez Fundację im. Brata Alberta za niesienie pomocy osobom niepełnosprawnym. Dotychczasowymi laureatami są m.in. kard. Franciszek Macharski, premier Jerzy Buzek, prof. Zbigniew Brzeziński, bp Jan Chrapek, Anna Dymna, kard. Stanisław Dziwisz, prof. Andrzej Zoll. W tym roku zostali wyróżnieni piosenkarka, działaczka społeczna, siatkarz i restaurator.
„Pani Monika Kuszyńska piosenkarka została wyróżniona za wolę walki z własną niepełnosprawnością i za powrót do pracy artystycznej, ale także za wspieranie osób niepełnosprawnych, fundacji i organizacji pozarządowych. Pani Kaja Godek - za podjętą działalność na rzecz obrony życia poczętego osób z niepełnosprawnością intelektualną; sama jest matką dziecka niepełnosprawnego i zmobilizowała całe środowisko do tej sprawy. Pan Mariusz Wlazły, siatkarz z Bełchatowa - za wspieranie organizacji pozarządowych, również za pomoc materialną, ale także jego pracę społeczną na rzecz różnych ośrodków dla niepełnosprawnych. I pan Jan Kościuszko z Krakowa, który już po raz XIX zorganizował Wigilię dla bezdomnych na krakowskim Rynku; nie tylko dla bezdomnych, ale i dla potrzebujących pomocy, dla ludzi niepełnosprawnych, jak się ostatnio mówi - wykluczonych, którzy nie mają możliwości bycia razem ze swoją rodziną” - poinformował ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, prezes Fundacji im. Brata Alberta, która od dwudziestu lat przyznaje medale swojego patrona.
Wręczenie Medali Świętego Brata Alberta odbędzie się 14 marca 2016 r. w Teatrze im. Słowackiego w Krakowie w trakcie XVI Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych „Albertiana” 2016. Festiwal rozpocznie Rok Jubileuszowy z okazji 100. Rocznicy śmierci Adama Chmielowskiego – św. Brata Alberta.
„Tegoroczna edycja Medalu jest z dwóch powodów jubileuszowa. Medal wręczany jest po raz dwudziesty, dlatego postanowiliśmy przyznać cztery wyróżnienia, a nie dwa, jak bywało dotychczas. Obchodzimy też 100. rocznicę śmierci patrona Adama Chmielowskiego, czyli świętego Brata Alberta, który zmarł w Boże Narodzenie w 1916 roku. W marcu, Festiwalem Twórczości Osób Niepełnosprawnych „Albertiana”, rozpoczynamy ten rok jubileuszowy i przez cały rok będą wystawy, prelekcje, spotkania z młodzieżą szkolną, różnego rodzaju inne konkursy, które mają promować tą postać” - powiedział ks. Isakowicz-Zaleski.
Medal przedstawiający św. Brata Alberta przytulającego dzieci zaprojektował Krzysztof Sieprawski, podopieczny Schroniska dla Niepełnosprawnych w Radwanowicach.