Imieniny: Ulryka, Bonawentury, Kamila

Wydarzenia:

Z Bogiem

 fot. Łukasz Kaczyński

Każdy, kto chce przeżyć nietypową Drogę Krzyżową powinien pójść na nabożeństwo w wykonaniu saletyńskiego zespołu z Krakowa. Grupa „Daj Spokój” od kilku lat sprawia, że wierni mogą inaczej popatrzyć na cierpienie Jezusa w drodze na Golgotę.

I choć pierwsze skojarzenie może budzić kontrowersje, artyści nabożeństwo Drogi Krzyżowej opierają na rockowych riffach gitar, bez zbędnych słów i rozważań. - Chcemy uniknąć tak charakterystycznego dla tego nabożeństwa wzbudzania litości czy też współczucia dla Jezusa. On nie po to poszedł na Golgotę - zaznacza ks. Grzegorz Szczygieł MS, wokalista i gitarzysta grupy.

Jak przyznaje duchowny muzyka rockowa jest doskonałym nośnikiem dramatu i rzeczywistości męki Pańskiej. - Ona naprawdę pozwala modlącemu się wejść głębiej i pochylić się nad tym, co Chrystus wycierpiał, aby zbawić świat. To nie był spacer, to było realnie tragiczne i bolesne. Ale, że gramy soft-rock, to sądzimy, że tą estetyką jednocześnie oddamy tamten klimat, jak i nie zrazimy nikogo - mówi.

Co roku saletyńsko-krakowscy muzycy sprawiają, że na twarzach wiernych w całej Polsce pojawia się zaduma. A wszystko dzięki połączeniu krótkich i dosadnych treści rozważań z mocnymi uderzeniami gitary elektrycznej, basu i perkusji. Zwłaszcza gitary basowej.

- Kiedy Chrystus umiera, bicie Jego serca imituje odgłos tej gitary. Ona stopniowo zanika, aż całkowicie milknie. To przejmuje i dotyka. Nie można przejść obok tego obojętnie - podkreśla ks. Szczygieł.

Ponad 40-minutowy utwór stanowiący nabożeństwo, który kończy fragment „Czwartej pieśni Sługi Pańskiego” z Księgi Proroka Izajasza oraz modlitwa uwielbienia, na pewno potrafi poruszyć. - Trudno to opisać. Jestem po raz pierwszy, ale na pewno nie ostatni, gdyż odkryłem, że rock odpowiednio skomponowany wcale w kościele nie przeszkadza, a wręcz pomaga się skupić i wniknąć w siebie - oceniał rok temu pan Krzysztof.

Rockowe nabożeństwo w tegorocznym Wielkim Poście będzie można usłyszeć w różnych miejscowościach Polski. Pierwsza odsłona odbędzie się w w Niechobrzu koło Rzeszowa podczas rekolekcji dla kandydatów do bierzmowania, kolejne w Rzeszowie i Częstochowie. Szczegółowych informacji należy szukać na facebookowym profilu grupy pod adresem facebook.com/daj.spokoj.

W składzie zespołu „Daj Spokój” znaleźli się: ks. Grzegorz Szczygieł MS, Piotr Dziewulski, Marcin Szczurek i Łukasz Migacz. Grupa tworzy nowoczesne aranże muzyczne znanych modlitw czy utwory oparte o treści katechizmu lub aktualne wydarzenia na świecie.

Oceń treść:
Źródło:
;