Małopolska
Mieć Wyobraźnię Miłosierdzia 2017
29 maja w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie odbyła się uroczysta gala podsumowująca jubileuszową X. edycję małopolskiego projektu Mieć Wyobraźnię Miłosierdzia inspirującego młodzież szkolną do aktywnych działań na rzecz potrzebujących. Do projektu zgłosiło się ponad sto szkół z Małopolski. Przez dziesięć lat ponad 35 tys. uczniów wraz z opiekunami pomogło olbrzymiej grupie osób potrzebujących wsparcia. Jak co roku najciekawsze przedsięwzięcia zyskały uznanie Kapituły Projektu. W tej edycji nagrodzono piętnaście projektów wolontariackich, a uczestnicy pięciu najwyżej ocenionych wyjadą na wycieczkę do Rzymu.
Podczas gali zaprezentowało się pięć grup: podopiecznych Bursy Międzyszkolnej w Tarnowie, Gimnazjum w Zespole Szkół w Białce, Publicznego Gimnazjum w Zespole Szkół im. Stanisława Wyspiańskiego w Waganowicach, Gimnazjum w Chełmcu oraz Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Zakopanem. Spotkanie uświetnił występ księdza Jakuba Bartczaka.
Wyróżnionym szkołom zostały wręczone nagrody rzeczowe, a uczniowie pięciu szkół otrzymali bilety na wycieczkę do Włoch. Autokary z pielgrzymką dziecięcą do Watykanu wyjadą już w sobotę.
Projekt Mieć Wyobraźnię Miłosierdzia jest działaniem skierowanym do uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, ma przyczynić się do pobudzania inicjatyw wychowawczych w szkołach, promowania wśród młodzieży wartości uniwersalnych, a także umożliwiać upowszechnianie dobrych praktyk wypracowanych przez uczestników projektu. Przedsięwzięcie ma również służyć tworzeniu w szkołach województwa małopolskiego podstaw trwałego wolontariatu. Jego głównym celem jest uwrażliwienie młodego pokolenia na potrzeby innych, tworzenie podstaw wolontariatu w małopolskich szkołach oraz przygotowanie młodzieży do społecznego działania na rzecz potrzebujących, a także ukazanie młodzieży sposobu realizacji w życiu codziennym przesłania Ojca Świętego Jana Pawła II. Patronat honorowy nad projektem objął ksiądz kardynał Stanisław Dziwisz.
W uroczystości ponadto wzięli udział m.in.: Leszek Zegzda - Członek Zarządu Województwa Małopolskiego, Halina Cimer - Małopolski Wicekurator Oświaty, Barbara Dziwisz - Przewodnicząca Komisji Edukacji, Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki Sejmiku Województwa Małopolskiego.
Lista laureatów:
I miejsce:
- Zespół Szkół nr 2 im. Jadwigi Królowej w Andrychowie
- Gimnazjum nr 2 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Nowym Targu
- Zespół Szkół nr 5 Specjalnych w Nowym Sączu
- Publiczne Gimnazjum w Zespole Szkół im. Stanisława Wyspiańskiego w Waganowicach
- Bursa Międzyszkolna w Tarnowie
II miejsce:
- Gimnazjum im. Jana Pawła II w Dobczycach
- Zespół Szkoły Podstawowej i Gimnazjum nr 2 im. Jana Pawła II w Cichem
- Gimnazjum im. Jana Pawła II w Sadku – Kostrzy
- Gimnazjum w Zespole Szkół w Białce
- Zespół Szkół nr 3 im. ks. prof. Józefa Tischnera w Bochni
III miejsce:
- Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 6 w Krakowie im. Jana Pawła II Gimnazjum nr 63
- Zespół Gimnazjum im. Zesłańców Sybiru i Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Zaczarniu
- Gimnazjum im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Przysietnicy
- Zespół Szkół Ekonomicznych w Nowym Targu
- Gimnazjum w Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Mikołaja Kopernika w Zatorze
***
Organizatorami projektu są: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego i Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie.
Współorganizatorzy:
Departament Edukacji i Kształcenia Ustawicznego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego
Kuratorium Oświaty w Krakowie
Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli
Wydział Katechetyczny Kurii Metropolitalnej w Krakowie
Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Tarnowie