Pod oknem
Międzynarodowa konferencja naukowa „CREATIO CONTINUA. EKOLOGIA – TEOLOGIA, OIKONOMIA I NAUKA O STWORZENIU”.
Na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie trwa Międzynarodowa konferencja naukowa „CREATIO CONTINUA. EKOLOGIA – TEOLOGIA, OIKONOMIA I NAUKA O STWORZENIU”. Jej organizatorami jest Uniwersytet Papieski Jana Pawła II i Światowy Ruch Katolików na Rzecz Środowiska w Rzymie. Konferencja ma rozpocząć wprowadzanie w życie wytycznych encykliki papieża Franciszka „Laudato si” i skonfrontować jej idee z wezwaniem Jana Pawła II do „nawrócenia ekologicznego”.
Kardynał Stanisław Dziwisz, podczas otwarcia konferencji, zdefiniował ekologię jako kształtowanie właściwego środowiska przyrodniczego, kulturowego i religijnego, a także szukanie harmonii Boga w stworzeniu, w świecie i w człowieku – Poszukiwanie tej harmonii, tworzenie tej harmonii to współpraca człowieka z Bogiem w nieustannym stwarzaniu świata – „creatio continua”.
Zwrócił uwagę, że idea „creatio continua” nie jest nowa, a Watykan zabierał głos w sprawie ekologii już od początku lat 70. ubiegłego stulecia. – To problem narastający od wielu lat, trapiący obecny świat i w skutkach dotyczący przyszłych pokoleń. To wyzwanie dla wierzących w Chrystusa, wiernych innych religii i niewierzących. To problem nas wszystkich i sprawa Kościoła, który zajmując się sprawami człowieka, podejmuje również kwestię ekologiczną w swoim nauczaniu.
Kardynał wyraził radość, że konferencja odbywa się na Uniwersytecie Papieskim, ponieważ jej patron – Jan Paweł II był człowiekiem „creatio continua”, który uczył jak żyć w komunii ze Stwórcą i przyrodą. – Niech idea „creatio continua” szerzy się i rozwija również w królewskim i papieskim Krakowie, prowadząc do nawrócenia ekologicznego człowieka i odnowy stworzonego świata – mówił na zakończenie.