Imieniny: Jaromira, Justa, Justyny

Wydarzenia: Światowy Dzień Raka Krwi

Życie

Międzynarodowy sprzeciw dla kary śmierci kobiet

 fot. Fotolia.com

ONZ podjęło problem kary śmierci wykonywanej na kobietach. Nawet jeśli egzekucja dotyczy mężczyzn, to zostawiają oni rodziny, żony i córki bez środków do życia. W ostatnich dniach biskupi USA wystosowali apel o zaprzestanie tej praktyki: „Jak naucza Kościół, musimy udzielić konkretnej pomocy ofiarom i zachęcać do rehabilitacji tych, którzy dopuszczają się przemocy”.

 

Na zakończenie 75. Zgromadzenia Ogólnego ONZ uczestnicy spotkania podjęli problem negatywnego wpływu kary śmierci na status społeczno-ekonomiczny kobiet. Wydarzenie to zostało zorganizowane przez Włochy we współpracy z Biurem Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka i Kobiet, a współsponsorowane przez Gambię, Unię Europejską i Amnesty International. Dyskusja stanowi część cyklu inicjatyw mających na celu podnoszenie świadomości przeciwko karze śmierci, promowanych w ostatnich latach, przy okazji przedstawiania Zgromadzeniu Ogólnemu co dwa lata rezolucji w sprawie powszechnego zawieszenia wykonywania kary śmieci.

„Istnieją prawa oparte na dyskryminującej polityce, które dotyczą kobiet za przestępstwa takie jak cudzołóstwo i apostazja. Widzieliśmy wiele znanych przypadków. Wtedy, nawet gdy kara śmierci dotyka głównie mężczyzn, są rodziny, kobiety i córki, które pozostają bez środków do życia” – mówi Riccardo Noury, rzecznik Amnesty international Italia.

„Ogólnie rzecz biorąc – kontynuuje rzecznik Amnesty Italia – stosowanie kary śmierci jest coraz bardziej ograniczane do niewielu państw. Na innych kontynentach, mam na myśli Afrykę i część Azji, jest coraz lepiej. Ostatnio Kazachstan całkowicie wycofał karę śmierci po kilku latach jej zawieszenia. Z Kazachami mamy już 107 krajów, które całkowicie zniosły najwyższy wymiar kary, do których ciągle dodajemy inne, które utrzymują ją tylko za zbrodnie w czasie wojny lub które ustanowiły moratoria. To są już 142 kraje, co stanowi zdecydowaną większość społeczności międzynarodowej.“

Podczas gdy niektóre państwa zmierzają w kierunku całkowitego zniesienia kary śmierci, inne wznawiają egzekucje, takie jak Stany Zjednoczone, gdzie, po jej przywróceniu przez administracje Donalda Trumpa, wykonano od lipca już 7 egzekucji, w tym ostatnio pierwszą na Afroamerykaninie.

Oceń treść:
Źródło:
;