Imieniny: Kseni, Cecylii, Bernardety

Wydarzenia: Dzień Sapera

Pod oknem

 fot. Łukasz Kaczyński Kard. Dziwisz w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia.

W Krakowie-Łagiewnikach odbywa się czwarta Ogólnopolska Pielgrzymka Czcicieli Bożego Miłosierdzia. "Ileż dobra dokonało się w tej świątyni w ciągu tych lat! Iluż ludzi stanęło tutaj przed Bogiem w prawdzie. Iluż pojednało się z Bogiem. Iluż zawierzyło Mu swoje sprawy, również te najtrudniejsze" - mówił do pielgrzymów kard. Stanisław Dziwisz.

Na wstępie metropolita senior archidiecezji krakowskiej zwrócił uwagę, że Kościół wielokrotnie powraca do pewnych wydarzeń związanych z pontyfikatem Jana Pawła II. "Zostawił nam swój styl służby, patrzenia na sprawy człowieka i świata. Zostawił nam przykład świętości, realizowanej we współczesnym świecie, który jest naszym światem, naszym środowiskiem" - powiedział.

Wymienił przy tym poszczególne starania, które papież Polak podjął, aby prawda o Bożym miłosierdziu była znana całemu światu - napisanie przez niego encykliki "Dives in misericordia", beatyfikację i kanonizację s. Faustyny oraz ogłoszenie drugiej Niedzieli Wielkanocnej świętem Bożego Miłosierdzia dla całego Kościoła.

"Potrzebny był jeszcze jeden milowy krok. Jan Paweł II postawił go tutaj, piętnaście lat temu, w tej świątyni, konsekrując ją uroczyście i zawierzając w niej cały świat Bożemu miłosierdziu. To była ostateczna pieczęć na tym wszystkim, co Papież Bożego miłosierdzia zrobił dla tej wielkiej sprawy" - ocenił.

Hierarcha przypomniał, że właśnie wtedy, 17 sierpnia 2002 r., św. Jan Paweł II powiedział, że ma nadzieję, że łagiewnicka świątynia stanie się miejscem, gdzie ludzie będą poznawać przed Bogiem prawdę o sobie i zawierzać mu się Jego miłosiernej miłości.

"Po piętnastu latach dziękujemy dziś Bogu, że powyższe słowa papieskie stały się życiem. Stały się rzeczywistością (...) Iluż naszych braci i sióstr powróciło stąd z nadzieją w sercu do swoich domów, do swoich rodzin, do swoich prac i obowiązków. Ileż dobrych postanowień i decyzji zostało tutaj podjętych. To wszystko, co dokonało się tutaj i nadal się dokonuje, zostało zapisane w miłosiernym Sercu Boga!" - mówił.

Kardynał podziękował Bogu i wszystkim, którzy włączyli się w budowę i ukończenie bazyliki Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Wymienił kard. Franciszka Macharskiego, projektantów, budowniczych oraz dobroczyńców oraz wszystkich, którzy posługują w sanktuarium w Łagiewnikach.

Metropolita senior zacytował również słowa Jana Pawła II, który konsekrując łagiewnicką świątynię poprosił wiernych, by byli świadkami Bożego miłosierdzia na co dzień. "Oto zadanie na następne lata. Oto zadanie na całe nasze życie. Obyśmy odpowiedzieli hojnym sercem na to wyzwanie" - zaapelował na zakończenie kard. Dziwisz.

 

Uroczystości rozpoczęły się już w sobotę. Wieczorem z okazji 15. rocznicy konsekracji bazyliki i zawierzenia świata Bożemu miłosierdziu odbył się koncert zatytułowany "Jezu, ufam Tobie".

W niedzielę od samego rana dla pielgrzymów odprawiane są Msze św. Najwcześniejszej z nich, o godz. 7:00, przewodniczył bp Jan Zając. Eucharystię o godz. 10:30 odprawił kard. Stanisław Dziwisz, który poświęcił także tablicę upamiętniającą pobyt papieża Franciszka w Łagiewnikach podczas Światowych Dni Młodzieży. Mszy św. po Koronce do Bożego miłosierdzia, o godz. 15:20, przewodniczyć będzie natomiast abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski.

Przez całą niedzielę w namiotach rozstawionych na terenie sanktuarium prezentowane sądzieła miłosierdzia, takie jak Caritas Archidiecezji Krakowskiej, Dom Miłosierdzia im. św. Siostry Faustyny, Rodzice Dzieci Utraconych czy Wspólnota Trudnych Małżeństw "Sychar".

Natomiast w auli św. Jana Pawła II co 2 godziny, począwszy od 10:00, odbywają się projekcje filmów: "Jak Bóg da", "Ślady stóp" czy "Teraz i w godzinę śmierci".

Pielgrzymkę Czcicieli Bożego Miłosierdzia zakończy  o godz. 19:00 trzecia część nabożeństwa pt. "Droga Miłosierdzia".

Oceń treść:
Źródło:
;