Imieniny: Rudolfa, Roberta

Wydarzenia: Światowy Dzień Chorych Na Chemofilię

Prasa

Miesięcznik „W drodze” o adopcji, sekularyzacji i snach

miesięcznik w drodze W drodze nr 11/2016

Każdego roku do adopcji trafia ok. 3 tys. dzieci. Dużo to i mało. Dużo – bo chyba nikt nie ma wątpliwości, że dzieci, jeśli to tylko możliwe, powinny być ze swoimi biologicznymi rodzicami. Mało – jeśli uświadomimy sobie, że w placówkach opiekuńczo-wychowawczych przebywa ok. 20 tys. dzieci.

 

Co my tak naprawdę wiemy o adopcji? Czy nasze wyobrażenia o niej nie utknęły przypadkiem na słodko-lukierkowych obrazach, kreowanych przez programy telewizyjne i łzawe artykuły prasowe? Może trzeba stanąć odważnie oko w oko z tym tematem?

Listopadowy numer otwiera rozmowa Katarzyny Kolskiej z Wiesławą Sędziak z Chrześcijańskiego Ośrodka Adopcyjnego „Pro Familia” w Poznaniu, która opowiada o tym, kto może zostać rodzicem adopcyjnym, z jakimi trudnościami zmierzą się przyszli rodzice i jak powinni rozmawiać z dzieckiem o tym, że zostało przez nich adoptowane.

Doskonałym rozwinięciem rozmowy jest artykuł Agnieszki Szumskiej, która od kilkunastu lat jest adopcyjną mamą. Przyznaje, że życie bardzo szybko zweryfikowało jej entuzjastyczne nastawienie do problemu. Świadomość bycia odrzuconym przez biologicznych rodziców jest dla dziecka raną, która wciąż boli. – Ze smutkiem akceptuję to, czego nie chciałam widzieć na początku, a co bezceremonialnie pokazują mi moje dzieci, że mama adopcyjna to mama przybrana, przyszywana, inna niż ta „prawdziwa”. Katarzyna Kotowska zwraca uwagę na to, że w dyskusjach o adopcji rzadko kiedy pytamy o racje dziecka. Jej zdaniem naszym priorytetem powinna być pomoc samotnym matkom, aby mogły wychować dziecko. Adopcja powinna być ostatecznością.

Dominikanin Wojciech Prus próbuje w swoim tekście odpowiedzieć na pytanie, które często zadają bezpłodne pary: Dlaczego my? Ginekolog Przemysław Binkiewicz mówi natomiast o diagnozowaniu bezpłodności oraz o naprotechnologii, która jest szansą dla wielu par borykających się z problemem poczęcia dziecka.

W drugiej części miesięcznika możemy przeczytać dwa artykuły dotyczące snów. Lekarze: Szczepan Cofta i Wojciech Jernajczyk wyjaśniają, co współczesna nauka mówi nam o powstawaniu marzeń sennych. Z kolei Paweł Krupa OP w błyskotliwy sposób pisze o tym, czy jako chrześcijanie możemy wierzyć w sny.

Numer otwiera rozmowa z ks. prof. Jackiem Grzybowskim na temat nowej odsłony sekularyzacji. Natomiast w cyklu „Dominikanie znani i nieznani” siostra Dominika Sokołowska, dominikanka z klasztoru mniszek w Świętej Annie, opowiada o tajemnicach życia za klauzurą.

Poza tym: ojciec Mateusz Przanowski OP o poczuciu niewyspowiadania się, Paweł Kozacki OP o tym, co wspólnego ma Jacek Międlar i Tadeusz Bartoś, a Szymon Hołownia o antykościelnej frustracji. W numerze również jak zwykle felietony, recenzje i komentarze do niedzielnych czytań.

Miesięcznik „W drodze” można nabyć w wersji papierowej w klasztorach dominikańskich i salonach prasowych, natomiast w wersji elektronicznej m.in. w Kindle Store czy iTunes.

Oceń treść:
Źródło:
;