Imieniny: Kai, Leonii, Sotera

Wydarzenia: Dzień Ziemi

Prasa

Miesięcznik „W drodze” o pożądaniu, patriotyzmie i ojcach pustyni

miesięcznik w drodze fot. W drodze 2/2017

W lutowym numerze redakcja „W drodze” stawia pytanie o to, jak ma wyglądać patriotyzm XXI wieku: czy jest on do pogodzenia z chrześcijańskim przykazaniem miłości każdego człowieka, a jeśli tak, to w jaki sposób odpowiedzieć na nasilające się w ostatnim czasie i popularne wśród młodych ludzi przejawy nacjonalizmu wykluczającego obcych, inaczej myślących i „nieprawdziwych” Polaków.

 

Historyk prof. Przemysław Urbańczyk pisze o początkach państwa polskiego, konfrontując romantyczne legendy z wiedzą naukową. Od kiedy jesteśmy Polakami? Kiedy powstała Polska? Czy przyjęcie chrztu przez Mieszka było aktem religijnym? – o tym między innymi przeczytamy w tekście profesora Urbańczyka.

Ojciec Maciej Zięba pisze natomiast o kształtowaniu się tożsamości narodowej i patriotyzmu w Europie i tłumaczy przyczyny, dla których takie wartości jak religia i rodzina od kilku dziesięcioleci są na cenzurowanym. Przekonuje też, że Kościół nie może oddać walkowerem walki o dobrze pojętą miłość ojczyzny. Z rozmowy Tomasza Maćkowiaka z prof. Elżbietą Mączyńską-Ziemacką dowiemy się między innymi, na czym polega patriotyzm gospodarczy. Utożsamienie go z kupowaniem jedynie rodzimych produktów – jak mówi pani profesor – jest wielkim nieporozumieniem. Błędem jest też sprowadzenie ekonomii do kwestii zarabiania pieniędzy. Jak przekonuje autorka, dbałość o interesy narodowe to również dobra współpraca z sąsiadami.

W drugiej części miesięcznika znajdziemy trzy teksty o wstydzie i jego braku. Jezuita Dariusz Piórkowski, komentując opowiadanie o Adamie i Ewie, przekonuje, że sprowadzenie pożądania wyłącznie do seksualności jest pomyłką. Podpowiada też , w jaki sposób przeżywać pragnienia, które niekoniecznie muszą prowadzić do grzechu. Myśl kontynuuje Dominika Kozłowska i postuluje powrót do zapomnianej cnoty skromności. Jej zdaniem jest ona nie tyle tłumieniem w sobie pożądań, ile raczej sztuką poprzestania na małym. Dominikanin Tomasz Grabowski zwraca uwagę na znaczenie wstrzemięźliwości seksualnej przed ślubem. Przy tej okazji wyjaśnia, na czym polega sakrament małżeństwa i dlaczego zarezerwowany jest on tylko dla wierzących.

W numerze przeczytamy również wspomnienie o zmarłym w grudniu ojcu Tomaszu Alexiewiczu – niebanalnym duszpasterzu, kierowniku duchowym, założycielu Wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym „Jerozolima”.

Lutowe „W drodze” otwiera rozmowa z powieściopisarką, Elżbietą Cherezińską. Autorka historycznych bestsellerów zdradza, skąd pomysł na cykl książek o Piastach, w jaki sposób przygotowuje się do ich pisania oraz co o jej pracy sądzą historycy. Czy Polska ma szansę na seriale, które przyćmią brytyjskich Tudorów i hiszpańskie sagi o królach katolickich?

W cyklu o początkach chrześcijaństwa rozmowa z Szymonem Hiżyckim OSB o ojcach pustyni. Mateusz Przanowski OP o tym, czy słusznie nazywamy Maryję Królową, Paulina Wilk o noworocznych postanowieniach, zaś Szymon Hołownia o tym, co wspólnego mają prawosławny mnich i smerfy. Ponadto jak zawsze recenzje, felietony i dominikańskie komentarze do niedzielnych czytań.

Miesięcznik „W drodze” można nabyć w wersji papierowej w klasztorach dominikańskich i salonach prasowych, natomiast w wersji elektronicznej m.in. w Kindle Store czy i Tunes.

Oceń treść:
Źródło:
;