Imieniny: Doroty, Bogdana, Pawla

Wydarzenia:

Wielki Post 2018

 fot. Łukasz Kaczyński

Podczas Mszy św. rozpoczynającej inicjatywę "24h dla Pana" w Krakowie biskup Damian Muskus mówił, że Wielki Post nie polega na udowadnianiu sobie siły własnej woli.

W homilii wygłoszonej w kościele Najświętszej Maryi Panny z Lourdes hierarcha podkreślił, że miłość jest absolutną podstawą relacji człowieka z Bogiem. Wyjaśnił, że ewangeliczne słowa "Słuchaj Izraelu" wzywają do nieustannego szukania Boga we wszystkim.

- Z takiego odczytywania świata wypływa jeden wniosek: mocna wiara, że nasz Pan w istocie jest jedyny. Ta prawda powinna porządkować nasze odniesienia do rzeczywistości - powiedział, zastanawiając się czemu więc ludzie poddają się presji życia według norm świata.

Zachęcił przy tym do zadania sobie pytanie czy rady coachów czy też popularnych kaznodziejów nie stają się cenniejsze niż głos Boga w sercu. - Warto wciąż wracać do wyznania "Pan Bóg jest jedynym Bogiem", by nie zgubić się pośród wielu atrakcyjnych propozycji tego świata i nie popaść w małe, codzienne bałwochwalstwa, które w istocie są zdradą Bożej miłości - przekonywał.

Biskup dodał, że skutkiem wiary w to, że Bóg jest jedynym Panem świata, dziejów i serc, jest miłość. - Ona jest przede wszystkim darem, którym dzielimy się z drugim człowiekiem, bo rośnie i zakorzenia się w nas, gdy jest przekazywana - tłumaczył.

Odnosząc się do rozpoczynającej się akcji "24h dla Pana", wskazał, że przypomina ona o tym, że wzruszającym wyznaniem miłości jest sakrament pojednania - zarówno Boga, który obejmuje słabość grzesznika, jak i człowieka, który w swojej ułomności w ręce Boga składa całą miłość swojego kruchego serca.

- Przychodzimy dziś do Pana z powodu miłości. Wszystkie nasze pokutne praktyki, wielkopostna asceza i modlitwy nie miałyby sensu, gdyby były tylko próbą udowodnienia samemu sobie siły własnej woli - przestrzegł.

Duchowny poprosił zgromadzonych, by nie doskonalili jedynie ciał i dusz w kolejnych wyrzeczeniach i postach. - Przyszliśmy tu, by doskonalić naszą miłość, aby ona nie skarlała w naszych sercach. W niej jest nasze jedyne ocalenie - mówił.

Jak zaznaczył, przez miłość Bóg staje się bezsilny i to jedyna moc, którą ma człowiek, przychodząc wyznać swoje grzechy. - Nie ustawajmy więc w przekonywaniu Pana Boga miłością. Nie tylko w ciągu najbliższej doby dla Pana, ale codziennie odnowa - zakończył bp Muskus.

W czasie inicjatywy "24h dla Pana" krakowianie mogą wyspowiadać się i włączyć w modlitwy i adoracje prowadzone przez duszpasterstwa akademickie. Akcja objęła 4 krakowskie świątynie: bazylikę oo. franciszkanów oraz kościoły Matki Bożej Różańcowej, Najświętszej Maryi Panny z Lourdes oraz św. Brata Alberta.

Oceń treść:
Źródło:
;