Imieniny: Katarzyny, Boguslawa

Wydarzenia: Światowy Dzień Wody

Książka

 fot. materiały prasowe

Ostatniego dnia kwietnia przypadła 20. rocznica kanonizacji Siostry Faustyny. Z tej okazji ukazała się książka dla dzieci autorstwa Ewy Czaczkowskiej zatytułowana „Święta Faustyna i miłosierdzie Boże”.

Jak podkreśla autorka, publikacja w przystępny i atrakcyjny sposób przedstawia sylwetkę apostołki Bożego miłosierdzia i misję, którą zlecił jej Chrystus. - Dzięki temu, że osoba Siostry Faustyny została przeniesiona do współczesności na pewno staje się ona bliższa dzieciom. Osią całej historii jest bowiem rodzinna pielgrzymka do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach - opisuje Czaczkowska.

Książka, dzięki współczesnemu językowi i przedstawieniu realnych wydarzeń, ma lepiej odkrywać przed najmłodszymi tajemnicę Bożego miłosierdzia. - Chciałam, by dzieci mogły zrozumieć czym jest miłość miłosierna Boga oraz zobaczyć w jaki sposób taką miłość mogą sobie nawzajem okazywać także ludzie - tłumaczy.

Właśnie dlatego główni bohaterowie, Antoś i Helenka, w czasie wspomnianej rodzinnej podróży do Łagiewnik, zarówno pomagają bliźnim, jak i sami tej pomocy doświadczają. - Co ważne, bardzo istotną rolę odgrywają tutaj rodzice, którzy stają się przewodnikami dla swoich pociech w tym zakresie. Dzięki takiemu spojrzeniu adresatem książki nie są tylko dzieci, ale również rodzice, dla których może się ona stać swego rodzaju przewodnikiem - podkreśla Czaczkowska.

Dodaje przy tym, że bohaterowie na kartach książki podczas wizyty w krakowskim Sanktuarium Bożego Miłosierdzia spotykają św. Siostrę Faustynę. - To pokazuje, że św. Faustyna wciąż z nami jest. I jak widzę po dzieciach, które czytały już książkę, one to doskonale rozumieją i w pełni przyjmują, że Siostra Faustyna nadal działa i skutecznie prowadzi nas do miłosiernego Chrystusa - podsumowuje.

Rzecznik Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, s. Elżbieta Siepak, ocenia, że książka może być naprawdę bardzo pomocna, by już w młodym wieku rozpocząć wzbudzanie w sercu tęsknoty za Bożym miłosierdziem.

- Mam wrażenie, że dzieci dużo szybciej przyjmują orędzie o Bożym miłosierdziu niż dorośli. One nie mają problemu z zaakceptowaniem wizji św. Faustyny bądź przyjęciem, że Chrystus o coś prosi. Najmłodsi może nie potrafią zdefiniować niektórych pojęć, na przykład ufności Bogu czy uczynków miłosierdzia, ale są w stanie wcielać je w życie na zasadzie doświadczeń rodzinnych oraz swojej intuicji i szczerości - zauważa s. Siepak.

Książka „Święta Faustyna i miłosierdzie Boże” ukazała się nakładem wydawnictwa „Znak”. Ilustracje do tekstu wykonała Katarzyna Fus.

Ewa K. Czaczkowska jest doktorem historii, pisarką i dziennikarką. Napisała wiele książek, w tym „Siostra Faustyna. Biografia Świętej”, „Cuda św. Faustyny”, „Prymas Wyszyński. Wiara, Nadzieja, Miłość” czy „Mistyczki. Historie kobiet wybranych”. Jest laureatką czterech Feniksów, czyli nagród Stowarzyszenia Wydawców Katolickich.

Oceń treść:
Źródło:
;