Imieniny: Magdaleny, Bogumily, Urszuli

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych

Wywiady

 fot. milosierdzie.pl

Z ks. dr. Franciszkiem Ślusarczykiem, rektorem Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach rozmawia Małgorzata Pabis

 

II Pielgrzymka Czcicieli Bożego Miłosierdzia. Czy znany jest już termin i wstępny plan?

Tegoroczna Pielgrzymka wypada w niedzielę - 23 sierpnia 2015, po rocznicy konsekracji Bazyliki i zawierzenia całego świata Bożemu Miłosierdziu. Podczas kolejnych Mszy świętych sprawowanych w porządku świątecznym będziemy wraz z pielgrzymami dziękować Bogu za to „szczególne miejsce, które Bóg obrał sobie, aby tu wylewać łaski i udzielać swego miłosierdzia” – jak mówił św. Jan Paweł II w czasie konsekracji. Uroczystej Eucharystii o godz. 12.00 będzie przewodniczył Metropolita Krakowski – Ks. Kard. Stanisław Dziwisz i dokona – jak w każdą czwartą niedzielę miesiąca – błogosławieństwa rodzin oraz małych dzieci. Podobnie jak przed rokiem będą prezentowane liczne dzieła miłosierdzia, podejmowane na co dzień w tym Sanktuarium, zaś w auli Jana Pawła II będzie można zobaczyć wartościowe filmy religijne, przygotowane z myślą o dzieciach i całych rodzinach. Podczas Godziny Miłosierdzia oraz Mszy świętej sprawowanej przez Honorowego Kustosza Sanktuarium – Ks. Biskupa Jan Zająca, wyśpiewamy dziękczynne Te Deum, uwielbiając Ojca bogatego w miłosierdzie za ogrom łask, jakich doświadczają pielgrzymi z całego świata.

 

W ubiegłym roku na pielgrzymów czekały niespodzianki. Jak będzie w tym roku?

Istotnie, w minionym roku został uroczyście pobłogosławiony Balsam Miłosierdzia, by był dla wiernych pomocą w systematycznej pracy nad sobą oraz kształtowaniu serc w duchu miłosierdzia. Tegoroczne pielgrzymowanie przygotowuje nas już bezpośrednio do otwarcia Roku Miłosierdzia, a zarazem przeżywania Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Niespodzianka będzie nam przypominać o tych wydarzeniach, ale najważniejsze jest otwarcie naszych serc na bardzo osobiste spotkanie z Jezusem Miłosiernym, który pragnie pomnożenia naszej wiary, nadziei i miłości, byśmy tymi darami mogli podzielić się z młodymi całego świata.

 

Data pielgrzymki zbiega się z jubileuszem św. Siostry Faustyny. Czy to będzie zaakcentowane?

Zbliżająca się 110 już rocznica urodzin i chrztu Apostołki Bożego Miłosierdzia jest kolejną okazją do wdzięczności Bogu za życie oraz posługę św. Faustyny Kowalskiej, przez którą Orędzie Miłosierdzia zostało przypomniane światu w obliczu II wojny światowej. Orędzie to przekazał całemu Kościołowi kolejny Apostoł Miłosierdzia – Jan Paweł II, który podczas kanonizacji Siostry Faustyny w roku 2000 mówił: „Poprzez tę kanonizację pragnę dziś przekazać orędzie miłosierdzia nowemu tysiącleciu. Przekazuję je wszystkim ludziom, aby uczyli się coraz pełniej poznawać prawdziwe oblicze Boga i prawdziwe oblicze człowieka”. Warto wspomnieć, że dokładnie w stulecie chrztu Heleny Faustyny Kowalskiej, odbył się ingres do katedry wawelskiej nowego metropolity – ks. kard. Stanisława Dziwisza, którego chcemy otoczyć wdzięczną modlitwą, dziękując za 10 lat tak gorliwej posługi pasterskiej.

 

Dlaczego warto zaplanować już dziś tę pielgrzymkę i na wakacyjnym szlaku wstąpić do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia?

Z Bożym Miłosierdziem warto i trzeba się zaprzyjaźnić! Jest ono potrzebne człowiekowi jak ożywcza woda oraz życiodajna krew, które wypływają z Serca Jezusowego, budząc nadzieję i radość w ludzkich sercach; jak balsam gojący rany. Może właśnie dlatego Papież Franciszek w bulli na Rok Miłosierdzia napisał: „O jakże pragnę, aby nadchodzące lata były naznaczone miłosierdziem tak, byśmy wyszli na spotkanie każdej osoby, niosąc dobroć i czułość Boga! Do wszystkich, tak wierzących jak i tych, którzy są daleko, niech dotrze balsam miłosierdzia jako znak Królestwa Bożego, które jest już obecne pośród nas”. Ufamy, że tegoroczna Pielgrzymka Czcicieli Bożego Miłosierdzia będzie także odpowiedzią na to wezwanie!

Dziękuję za rozmowę

;