Ścieżkami miłosierdzia
Miłosierdzie schronieniem więźniów
„Dla osadzonych miłosierdzie Boże jest miejscem ‘azylu’” – powiedział o. Rafał Piecha OSST. Z trynitarzem posługującym w archidiecezji krakowskiej rozmawialiśmy o istocie Bożego miłosierdzia w niełatwej, więziennej rzeczywistości.
Jak przyznał o. Piecha Boże Miłosierdzie jest dla niego darem i wyzwaniem do weryfikacji swojego postępowania. „Darem, bo nie muszę się obawiać, że jestem sam z moimi trudnościami, a to pomaga w podjęciu wyzwania do analizy ile miłosierdzia jest w moim działaniu” – wyjaśnił. Jak podkreślił trwający Jubileusz to szansa na głębsze poznanie tego wielkiego przymiotu Boga i rozpowszechniania różnych form mówiących o miłosierdziu w duszpasterstwie.
Odwołując się do charyzmatu zakonu trynitarskiego, który kiedyś zajmował się niewolnikami, a obecnie posługuje więźniom, wskazał, że zadaniem jego zgromadzenia jest oddawanie się na służbę miłości i odkupienia względem ludzi. „Wszelkie nasze działanie jest wynikiem tego stwierdzenia i opiera się zawsze na miłości miłosiernej, która przebacza i daje siłę do przemiany” – stwierdził.
Spytany o sposoby realizacji tego jakże specyficznego uczynku miłosierdzia – więźniów pocieszać – trynitarz powiedział, że w miarę możliwości trzeba okazywać zainteresowanie ich sprawami. „Najczęściej samo wysłuchanie i szczera rozmowa są najlepszym pocieszeniem. Ważne jest zapewnienie o modlitwie w ich intencji. Nie powinni czuć się osamotnieni w izolacji od bliskich, dlatego tak dużym wsparciem jest świadomość, że rodziny o nich pamiętają” – opisał. Dodał, że z racji tego, że większość wierzących nie ma takich bezpośrednich możliwości pomocy, nadal ważne pozostają dar modlitwy i wyrzeczenia ofiarowane w intencjach osób osadzonych.
Ojciec Rafał zaznaczył, że dla więźniów miłosierdzie Boże jest przestrzenią „azylu”. „To jakby ucieczka od przeszłości, do której nie chcą wracać. To pełne nadziei spojrzenie w przyszłość, której fundamentem ma być Chrystus” – ocenił.
Zakonnik podkreślił, że w Roku Miłosierdzia wszystkie zakłady na terenie diecezji krakowskiej współpracują z grupami religijnymi, zaangażowanymi w życie Kościoła krakowskiego. „W roku Jubileuszowym w zakładach przez nas obsługiwanych, tzn. Areszcie Śledczym w Krakowie-Podgórzu i Zakładzie Karnym Kraków-Nowa Huta, współpracujemy z grupą Mężczyzn św. Józefa oraz ze Szkołą Nowej Ewangelizacji ‘Sursum Corda’. W programie znajdą się m.in. Kurs ALFA, katechezy, a także propozycje dla pracujących w obu zakładach Funkcjonariuszy i ich rodzin” – wymienił.
O. Piecha zachęcił do częstej konfrontacji własnego sumienia z Bożym miłosierdziem. „Trzeba stosować miłosierdzie w codzienności tam, gdzie się znajdziemy. Ufać Bogu zawsze, bez względu na sytuację” – poradził wiernym na zakończenie rozmowy.