Imieniny: Adelii, Klemensa, Felicyty

Wydarzenia: Dzień Licealisty

Z Bogiem

"Missa Martyrum" na cześć Męczenników z Pariacoto

missa martyrum fot. bratnizew.pl

7 czerwca Kościół w Polsce wspomina błogosławionych o. Michała Tomaszka i o. Zbigniewa Strzałkowskiego, franciszkańskich misjonarzy zamordowanych w Peru. Dziś także ma premierę płytowe wydawnictwo „Missa Martyrum”, czyli msza liturgiczna stworzona specjalnie na beatyfikację Męczenników z Pariacoto. Muzykę skomponował Piotr Pałka, a słowa do części zmiennych napisał o. Andrzej Zając.

 

Dzieło zostało po raz pierwszy wykonane w dzień beatyfikacji ojców Tomaszka i Strzałkowskiego, 5 grudnia 2015 r. w Bazylice Franciszkanów w Krakowie podczas mszy świętej pod przewodnictwem ówczesnego metropolity krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza, w duchowej łączności z wiernymi zgromadzonymi w tym czasie na uroczystości beatyfikacyjnej w Chimbote w Peru.

Autorem muzyki jest krakowski kompozytor i dyrygent Piotr Pałka, którą napisał do tekstów ówczesnego rektora Wyższego Seminarium Duchownego Franciszkanów w Krakowie o. Andrzeja Zająca. „W tych tekstach zawarta jest piękna przestrzeń poetycka mówiąca o ich męczeństwie, nawiązująca do ofiary Jezusa, będąca dla nas współczesnych przykładem, jak do końca należy iść za głosem naszego powołania” – mówił w grudniu 2015 roku Piotr Pałka.

Twórca Mszy Męczenników uważa, że dla współczesnych świadectwo męczenników jest przykładem jak par excellence należy wypełniać nasze powołanie do bycia świadkami. „Ich świadectwo męczeństwa jest niełatwe, bo możemy się spytać, jak tutaj w Polsce być męczennikami. A tak naprawdę są to czasy, kiedy nasze świadectwo, po części męczeństwo, to jest po prostu przyznawanie się do naszej wiary, tam gdzie jesteśmy, tam gdzie żyjemy” – mówił Pałka.

Studyjne nagranie Missy Martyrum wykonali Krakowska Orkiestra Kameralna dell’Arte oraz chór Voce Angeli, którymi dyrygował Piotr Pałka.

9 sierpnia 1991 r. terroryści z komunistycznego ugrupowania Świetlisty Szlak (Sendero Luminoso) otoczyli klasztor w Pariacoto w Peru. Związali posługujących tam franciszkanów, Zbigniewa Strzałkowskiego i Michała Tomaszka, wywieźli ich samochodami za miasto i tam, dwoma strzałami w tył głowy, zamordowali. Ich ciała znaleziono kilka kilometrów od wioski, twarzą do ziemi. Mieli roztrzaskane głowy, przestrzelone czaszki. Na plecach o. Zbigniewa terroryści położyli kartkę z napisanymi jego krwią słowami: „Tak giną pachołki imperializmu”. Franciszkanie zginęli przez nienawiść komunistycznych bojówkarzy do wiary i praktyk religijnych.

Proces beatyfikacyjny, rozpoczęty w 1996 r., toczył się w trzech państwach: w Polsce, Peru i we Włoszech. Zakończył się ich beatyfikacją, 5 grudnia 2015 r. Dwa i pół roku od beatyfikacji kult bł. ojców Tomaszka i Strzałkowskiego bardzo szybko się rozwija. Relikwiami pierwszego stopnia męczenników dysponuje 245 miejsc na świecie (w tym 151 świątyń w Polsce). Od beatyfikacji (5 grudnia 2015 r.), rozdano już ok. 300 tys. obrazków (w językach: polskim, angielskim, hiszpańskim) z relikwiami drugiego stopnia (cząstki ubrań męczenników) i ponad 50 tys. różańców z relikwiami tego samego stopnia. Biuro Promocji Kultu przeprowadziło już 157 misyjnych dni z męczennikami w kraju i za granicą.

Płyta wraz z książeczką z tekstami części zmiennych a także życiorysami Męczenników oraz archiwalnymi zdjęciami z Peru ukazała się nakładem franciszkańskiego wydawnictwa Bratni Zew.

Oceń treść:
;