Imieniny: Pauliny, Tomasza, Jana

Wydarzenia: Dzień Kultury Fizycznej

Osobowość

 fot. katedra-wawelska.pl

1 kwietnia minęło 20 lat pracy Witolda Zalewskiego – organisty w katedrze na Wawelu.

 

„Dziś mija 20 lat od dnia w którym pracę w Królewskiej Katedrze rozpoczął pan dr Witold Zalewski – I Organista Katedry Wawelskiej. Życzymy błogosławieństwa i siły na dalsze lata pracy w Sanktuarium Narodu Polskiego!” – poinformowali administratorzy facebookowego profilu Katedry Wawelskiej.

Uczestnicy liturgii w katedrze dołączali do życzeń. „Kochamy (ja i mąż) słuchać pana Zalewskiego. Specjalnie przychodzimy nieco wcześniej, by posłuchać jego "mini koncertów" w niedzielne poranki, gdy Katedra jest jeszcze pusta. Mam wtedy ciarki. To jest prawdziwa uczta dla zmysłów” – napisała pani Halina. „Oprawa muzyczna liturgii na Wawelu bez wątpienia stanowi wzór dla wszystkich kościołów w Polsce. Pan Zalewski – bez zbędnych słów – mistrz nad mistrzami!!!” – dodawał pan Przemysław a wtórował mu pan Roman: „Uwielbiam koncerty Pana Zalewskiego w naszej Archikatedrze – te duże, organizowane co pewien czas, i te małe przed czy po Mszy świętej w niedzielę! Muzyka w wykonaniu Pana Zalewskiego wznosi duszę do Pana Boga!”.

Witold Zalewski naukę gry na organach rozpoczął w Państwowym Liceum Muzycznym w Krakowie u Mieczysława Tuleji. W 1992 roku ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie – w klasie organów prof. Jana Jargonia. Swoje umiejętności doskonalił podczas kursów interpretacji muzyki organowej prowadzonych m.in. przez J. Laukvika i G. Schneidera i J. Guillou. Od roku 1995 pełni funkcję organisty w Katedrze na Wawelu. Jest autorem Śpiewnika pieśni kościelnych wydanego nakładem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w 1997 r. oraz współredaktorem i współautorem wielu innych publikacji (m.in.: Śpiewnik Wawelski). Jako solista koncertuje regularnie w najważniejszych festiwalach w kraju i za granicą. Wystąpił m. in. w katedrze św. Patryka na Manhattanie w Nowym Jorku, Tokio Metroplitan Art Space, Nativity Church w Betlejem oraz w Buenos Aires, Montevideo, Rio de Janeiro, Toronto, Jerozolimie, Irkucku, Istambule i Moskwie. Jest wykładowcą w Międzyuczelnianym Instytucie Muzyki Kościelnej w Krakowie, gdzie prowadzi zajęcia z praktyki liturgicznej oraz organów. W roku 2012 otrzymał tytuł doktora sztuki. Od roku 1998 jest członkiem Komisji Muzyki Kościelnej Kurii Metropolitalnej w Krakowie. W czasie pielgrzymek papieskich pełnił rolę organisty. Zajmuje się propagowaniem muzyki organowej, poprzez współorganizowanie wielu festiwali i koncertów. W roku 2011 wyróżniony został przez papieża Benedykta XVI odznaczeniem „Proeclesia et Pontifice”.

Źródło:
;