Imieniny: Pauliny, Tomasza, Jana

Wydarzenia: Dzień Kultury Fizycznej

Świat

Młody wolontariusz z Lizbony: ŚDM ma mieć dynamikę synodalną

Bartosz placak fot. Materiały prasowe

Wielkimi krokami zbliżają się Światowe Dni Młodzieży w Portugalii. Ich hasłem będą słowa „Maryja wstała i poszła z pośpiechem”. Przygotowania do tego wydarzenia trwają już długi czas i skupiają zaangażowanych młodych ludzi z całego świata. 

 

W Lizbonie przebywa m.in. Bartosz Placak, który opowiedział Radiu Watykańskiemu o specyfice najbliższego spotkania z Ojcem Świętym. W jego przygotowanie włącza się już od października. Wcześniej uczestniczył w spotkaniu młodych w Krakowie i Panamie.

„Światowe Dni Młodzieży mają ten piękny kręgosłup: przywitanie Ojca Świętego, później Droga Krzyżowa, wigilia w sobotę i w niedzielę Msza posłania. Tym, co będzie nowe, to jest format katechez. Ojciec Święty zdecydował wprowadzić dynamikę synodalną w katechezy dla młodych, które będą się nazywały spotkaniami Raise-Up – mówi papieskiej rozgłośni polski wolontariusz. – Ojciec Święty zachęca, żeby doszło do dialogu prowadzącego z młodymi zebranymi na tym spotkaniu. Będzie możliwość poruszania różnych, trudnych, bolących tematów. Ma dojść do tej dynamiki synodalnej, zaproszenia Ducha Świętego do konkretnej rzeczywistości i momentu i również tych natchnień. Wcześniej odbywały się również spotkania na poziomie diecezjalnym, parafialnym. Grupy pielgrzymów były zaproszone do tego, aby wysłuchać się wzajemnie, również podzielić się swoimi przemyśleniami i to jest przygotowaniem następnie do tych spotkań. Inną nowością, jest połączona strefa powołań z „Parkiem Przebaczenia”. W ten sposób tworzy się taka dynamika, gdzie młody wkracza w tę przestrzeń miłosierdzia Bożego i ta miłość ma go pobudzić do realizacji w konkretnym powołaniu. Może też poznać różne charyzmaty Kościoła. I to jest zdecydowanie nowość, przebaczenie i odkrywanie powołania.“

Źródło:
;