Imieniny: Andrzeja, Jedrzeja, Szymona

Wydarzenia: Dzień Straży Granicznej

Przygotowania

„Młodzi Misjonarze Miłosierdzia” to projekt zorganizowany w ramach Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Inicjatywa skierowana jest głównie do młodych Polaków, zarówno osób działających samodzielnie, jak i we wspólnotach, duszpasterstwach, grupach szkolnych, gronie przyjaciół. W projekcie mogą uczestniczyć osoby, którym bliska jest idea miłosierdzia, zarówno wierzące, jak i niewierzące. Do udziału w inicjatywie zaproszeni są również dorośli – „młodzi i miłosierni duchem”. Oficjalna inauguracja projektu odbyła się 8 grudnia 2015 r. W tym dniu papież Franciszek otworzył Drzwi Święte w Bazylice św. Piotra, rozpoczynając w Kościele Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia. Od tego czasu minęły dwa miesiące - jak projekt się rozwija?

 

Na pytania odpowiadają zaangażowani w inicjatywę wolontariusze: Małgorzata Bielecka, Krzysztof Bielecki, Katarzyna Zając, Justyna Pająk, Magdalena Majewska, Kamila Piotrowska i Krzysztof Kwieciński.

 

Jak mogą Państwo ten czas podsumować?

Na pewno był to dla nas czas niezwykle pracowity. Oprócz projektu każdy ma na głowie coś innego - praca, dom, rodzina, niektórzy jeszcze studia. Mimo tego mieliśmy i wciąż mamy tyle zapału, że udaje się nam wszystkie obowiązki pogodzić. Mamy konkretny cel - pokazać, że uczynki miłosierdzia to często proste, codzienne gesty, które są w zasięgu każdego z nas. Chcemy dotrzeć z tą ideą do jak największej liczby osób, zebrać jak najwięcej świadectw i przekazać je z dumą Papieżowi Franciszkowi podczas Światowych Dni Młodzieży. Do lipca zostało kilka miesięcy, w czasie których trzeba stale pobudzać zapał młodych do czynienia uczynków miłosierdzia. Nie jest to łatwe, nie mniej dokładamy wszelkich starań, żeby promować projekt w mediach.

 

Coś Państwa zaskoczyło?

Chyba to, że część z nas spodziewała się po prostu świadectw z tego, co ludzie już robią - i bez projektu. Tymczasem okazało się, że właśnie w ramach Młodych Misjonarzy Miłosierdzia młodzi ludzie podejmują bardzo konkretną, wspaniałą pracę dla innych.

 

Mają Państwo plan działań na kolejne dni?

Oczywiście. Plan to podstawa przy projekcie takim, jak nasz. Obecnie staramy się nawiązać współpracę z innymi inicjatywami również propagującymi ideę Miłosierdzia. Planujemy też przybliżać istotę uczynków miłosierdzia poprzez różne środki wyrazu. Śledzimy wszystkie wydarzenia jakie odbywają się w ramach przygotowań do Światowych Dni Młodzieży i staramy się, aby nasi wolontariusze uczestniczyli w każdym z nich i zachęcali do bycia miłosiernym.

 

Czego możemy się spodziewać jeszcze w ramach tego projektu?

Jak już wspomniałam, stawiamy w najbliższym czasie na coraz większą promocję w mediach. Jest szansa na to, że pojawimy się w telewizji, planujemy nagrywać rozmowy o miłosierdziu ze znanymi osobami. Będziemy przygotowywać spoty promocyjne, materiały prasowe oraz ulotki i plakaty o naszym projekcie mobilizujące do dzielenia się świadectwami.

 

Jak będą Państwo zachęcać, mobilizować do przesyłania kolejnych świadectw?

Przede wszystkim pokazywaniem świadectw, które stale napływają. Wydaje nam się, że przykład innych osób, takich jak wszyscy, które dają z siebie nieco więcej i mają z tego wielką frajdę, może zadziałać.

Ponadto, chcemy dać młodym wskazówki, co przez te katechizmowe uczynki miłosierdzia można rozumieć - tak na szybko niełatwo jest wymyślić jak w codziennym życiu można np. praktykować uczynek “umarłych pogrzebać”. Dlatego warto śledzić naszą stronę internetową oraz nasze profile w mediach społecznościowych. Będzie tam na pewno dużo ciekawych informacji.

Gdyby ktoś chciał włączyć się w prace przy projekcie “od środka” zapraszamy do współpracy - prosimy o kontakt z nami przez formularz na stronie internetowej mmm.krakow2016.com.

Źródło:
;