Imieniny: Wita, Jolanty

Wydarzenia: Światowy Dzień Praw Osób Starszych

Internet

Mobilna aplikacja przyjęła się wśród pielgrzymów

 fot. Joanna Adamik

Specjalna aplikacja mobilna – Bonafide, która była w tym roku pilotażowo testowana wśród pięciu pielgrzymek na Jasną Górę została pozytywnie oceniona przez użytkowników. Aplikację pobrało prawie 2 tys. pielgrzymów. Największą jej grupą odbiorców okazali się 20-kilkulatkowie.

 

Specjalna aplikacja mobilna Aplikacja Bonafide (z łac. w dobrej wierze) autorstwa polskich przedsiębiorców z branży cyfrowej skupionych w Związku Cyfrowa Polska została przetestowana wśród pięciu pieszych pielgrzymek na Jasną Górę: lubelskiej, kieleckiej, krakowskiej, radomskiej oraz warszawskiej pielgrzymki niepełnosprawnych. – Naszą aplikację pobrało prawie dwa tysiące pielgrzymów, zarówno tych idących do Częstochowy, jak również tych, którzy wspierali je duchowo. Była to akcja pilotażowa zainicjonowana tuż przed rozpoczęciem się pielgrzymek, dlatego tym bardziej cieszy nas fakt, że aplikacja przyjęła się z takim zainteresowaniem – mówi prezes Związku Michał Kanownik. I zapowiada, że po udanym debiucie projekt powinien zostać rozszerzony na całą Polskę. – Jeszcze tej jesieni chcemy zorganizować specjalne szkolenia z obsługi aplikacji dla duchownych z całego kraju, którzy odpowiadają za organizację pielgrzymek w swoich diecezjach tak, by w przyszłym roku aplikacja Bonafide mogła połączyć wszystkich pielgrzymów z każdego zakątka Polski – podkreśla Michał Kanownik.

 

Bonafide pomocne pielgrzymom

Aplikacja Bonafide to specjalne narzędzie służące zarówno organizatorom pielgrzymek, jak również samym pielgrzymującym. Łączy ona w sobie cechy portalu społecznościowego, gdzie można relacjonować przebieg wędrówki, ułatwia organizatorom kontakt z uczestnikami pielgrzymek, umożliwia zapoznanie się z trasą konkretnej pielgrzymki, znajdowanie punktów żywieniowych i noclegów na tarasie. – Możliwość umieszczania swoich relacji, przemyśleń, czy choćby zdjęć z trasy okazała się atrakcyjna dla testujących aplikację pielgrzymów – zaznacza prezes Związku Cyfrowa Polska. – Mam nadzieję, że w kolejnych latach relacji będzie przybywać i staną się one ogólnopolską kroniką pielgrzymkową – dodaje.

 

Ponad pół tysiąca „duchowych” pielgrzymów

Aplikacja pomagała nie tylko pielgrzymom fizycznie uczestniczących w wędrówce, ale i tym, którzy chcieli przeżywać wydarzenie duchowo. Jak podaje Związek Cyfrowa Polska tych ostatnich w projekcie zarejestrowało się ponad pół tysiąca.

Poprzez aplikację Bonafide także organizatorzy prowadzili codzienne kroniki z pielgrzymki. Mogli też na bieżąco kontaktowali się w pielgrzymującymi np. w celu aktualizacji trasy. Z kolei dla pielgrzymujących sporym ułatwieniem okazała się możliwość dostępu do treści pieśni, rozważań i czytań na dany dzień – które w poprzednich latach dostępne były jedynie w wersji drukowanej.

Oceń treść:
;