Imieniny: Marka, Elzbiety

Wydarzenia: Dzień Ewakuacji

Internet

Mobilna aplikacja wesprze krakowskich pielgrzymów w drodze na Jasną Górę

krakowska pielgrzymka na jasną górę fot. Magdalena Pijewska/ EpiskopatNews

Pielgrzymi tegorocznej Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej na Jasną Górę przetestują specjalną aplikację mobilną – Bonafide. Ułatwi ona organizatorom kontakt z uczestnikami i relacjonowanie przebiegu wędrówki, a pielgrzymom m.in. znajdowanie punktów żywieniowych i noclegów na trasie. Pozwoli ona także na duchowe uczestniczenie w pielgrzymce tym, którzy nie będą mogli wyruszyć w drogę.

 

Aplikacja Bonafide (z łac. w dobrej wierze) dedykowana pielgrzymkom to projekt polskich przedsiębiorców z branży cyfrowej skupionych w Związku Cyfrowa Polska. – Wyszliśmy z taką inicjatywą, by pokazać, że dziś nowoczesne technologie nie tylko mogą ułatwiać nam codzienne życie i pomagać w prozaicznych rzeczach, jak choćby zrobienie zakupów czy dokonanie przelewu bankowego, ale także mogą być wykorzystywane w sprawach łączących i ważnych dla wielu ludzi, jak np. pielgrzymki – mówi prezes Związku Cyfrowa Polska Michał Kanownik.

 

Narzędzie dla pielgrzymów, także duchowych

Krakowska pielgrzymka jako jedna z sześciu w kraju przetestuje program. Ks. Jan Przybocki, koordynator Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej na Jasnej Górze liczy, że aplikacja ułatwi tegorocznym pielgrzymom nie tylko nawigację po trasie i punktach żywieniowych czy noclegach, ale zaangażuje ich do aktywnego dzielenia się swoimi przemyśleniami z internautami. – Aplikacja przez to, że łączy cechy interaktywnej mapy, komunikatora, w którym wyświetlają się ważne informacje czy aktualności, jak też portalu społeczności wydaje się być dobrym narzędziem, który skupia najpotrzebniejsze elementy ważne dla pielgrzymów w jednym miejscu – ocenia ks. Jan Przybocki.– Aplikacja i media społecznościowe mają za zadanie pomagać pielgrzymom w przeżywaniu rekolekcji w drodze. Oczywiście osobistego kontaktu z Panem Bogiem poprzez modlitwę i rozmowę z bliźnimi nic nie zastąpi – dodaje.

 

Aplikacja jako niezbędnik pielgrzyma i portal społecznościowy

Aplikację wykorzystywać będą w tym roku także pielgrzymi wyruszający z Krakowa, Lublina, Kielc, Zamościa oraz uczestnicy warszawskiej pielgrzymki dla niepełnosprawnych. Docelowo aplikacja ma służyć pielgrzymom z całego kraju.

Jak wyjaśniają twórcy, Bonafide ma spełniać rolę portalu społecznościowego dla pielgrzymujących – zarówno tych idących, jak również osób wspierających pielgrzymki duchowo. Umożliwia ona zapoznanie się z trasą konkretnej pielgrzymki, a dzięki GPS śledzenie jej także online. – Wierni, którzy będą chcieli dołączyć do pielgrzymki na danym etapie, na bieżąco zobaczą, w którym miejscu znajduje się grupa pielgrzymkowa, a to pozwoli im konkretnie oszacować, o której godzinie dotrze do ich miejscowości – mówi Michał Kanownik.

Poprzez aplikację każdy pielgrzym będzie mógł prowadzić codzienną kronikę z pielgrzymki; będzie mógł oznaczać się na trasie, dodawać zdjęcia, komentarze, a także dłuższe opisy tworząc w ten sposób osobistą kronikę. Aplikacja pomoże też nakierować na miejsca postojowe, żywieniowe, punkty medyczne czy noclegi. Z kolei organizatorzy pielgrzymek dzięki temu narzędziu będą mogli na bieżąco – w ramach potrzeb – aktualizować trasę pielgrzymki oraz wysyłać do pielgrzymujących komunikaty, które będą trafiać na ich smartfony. Aplikacja daje też możliwość dostępu do treści pieśni, rozważań czy czytań na dany dzień.

Program dostępny na telefony z systemem Android i można go bezpłatnie pobrać ze sklepu Google Play.

Oceń treść:
;